6+

Cudowna Planeta Ziemia opowiada o niesamowitych zjawiskach naturalnych na Ziemi

Cudowna Planeta Ziemia książka z serii edukacyjnej „Disney uczy”

Nawiązując do deszczowej i wietrznej, jesiennej aury za oknem, dziś mam dla Was ciekawą propozycję o zjawiskach pogodowych. To książka pod tytułem Cudowna Planeta Ziemia.

    

Książka trafiła do nas, do przeczytania całkiem przypadkiem, pożyczona z przedszkolnej półki. Po jej lekturze sądzę, że sięgniemy jeszcze po inne tytuły z tej serii, na przykład Cudowny Świat Kosmosu (możecie zobaczyć tutaj).

Cudowna Planeta Ziemia jest o tym, jak powstają zjawiska pogodowe i co się dzieje gdy pada, wieje, jest sucho i co dzieje się w głębi naszej planety Ziemi.

Dzieci dowiedzą się, że Huragan powstaje na otwartym oceanie w wyniku współdziałania trzech czynników, wysokiej temperatury, wilgoci i wiatru”. „Huragany tworzą się nad Oceanem Atlantyckim”. Cyklon natomiast to żywioł, który tworzy się na Oceanem Indyjskim.  Co ciekawe Cyklon porusza się, kręci zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a Huragan w kierunku przeciwnym.

Dalej dzieci dowiedzą się co to, czym jest tajfun, tornado czy monsun.

    

Kolejna część opowiada o burzach, piorunach i powodziach. Tu ciekawa informacja o falach wyjątkowych, zwanych monstrualnymi, które osiągają wysokość ponad 20 metrów. 

Po wiatrach i dużej ilości wody, przeczytamy o tym, co dzieje się gdy wody brakuje czyli o suszach i pożarach. Następnie o wulkanach, trzęsieniach ziemi, wywołujących osuwiska i fale tsunami, które mogą przemieszczać się z niewiarygodną prędkością 800 km/h oraz wulkanach.

       

W ostatniej części trochę o tym, co kryje się we wnętrzu Ziemi i jak Ziemia jest zbudowana.

Cudowna Planeta pokazuje ile fascynujących i niesamowitych zjawisk zachodzi na naszej planecie, w różnych jej zakątkach. Książka uzmysławia też jak, my jako ludzie, jesteśmy bezbronni wobec żywiołów.

Cudowna Planeta Ziemia jest napisana w sposób prosty i dostarcza wiele ciekawostek. Teksty są krótkie i opatrzone interesującymi fotografiami żywiołów i tego co po sobie zostawiają. Według mnie warto poczytać i porozmawiać z dzieckiem,  nie tylko o samych zjawiskach ale też o ich skutkach. O tym, że wiele ludzi na świecie zmaga się z siłą żywiołów, a w śród nich są też dzieci.

Dla mojego Syna była to niezwykle ciekawa lektura, która skłoniła do zadawania pytań. Przeczytaliśmy ją jednego wieczoru całą. Fajne jest to, że są tu nie tylko opisy ale też przykłady konkretnych wydarzeń na świecie.

Uwagam, że warto przeczytać Cudowną Planetę Ziemia, polecam.

Cudowna Planeta Ziemia, wydawnictwo Ameet, autor Thea Feldman, 63 strony, wiek od 5 lat

do kupienia na przykład tutaj 

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *