6 - 8,  Dinozaury,  Edukacyjne

Dinopedia. Encyklopedia dinozaurów dla dzieci.

Dinopedia to obowiązkowa pozycja dla dzieci, które fascynują się światem dinozaurów. Książka w bardzo prosty i rzetelny sposób przedstawia świat tych pradawnych stworzeń. Dzięki „kategorii wielkości dinozaurów” na małe, duże, olbrzymie i gigantyczne dowiecie się między innymi jak wielkie w stosunku, do nas ludzi były dinozaury. Dzięki wykorzystaniu Czytelnika jako „skali czasu” dowiecie się, w którym momencie istnienia naszej planety pojawiły się żywe organizmy, dinozaury, a na końcu ludzie. Ciekawe jest również wyjaśnienie krok po kroku procesu powstawania skamieniałości.

Dinopedia jest podzielona na cztery części. W pierwszej części pod tytułem „Odkrywamy dinozaury” dowiadujemy się o tym jak powstały, kiedy i jak żyły, jakie były ich zwyczaje i w „Zagadce zniknięcia” co się stało, że tak nagle zniknęły. W tym rozdziale dowiecie się również skąd czerpiemy dziś wiedzę o dinozaurach, kto i w jaki sposób dokonał najbardziej znaczących odkryć w dziedzinie paleontologii czyli nauce zajmującej się odkrywaniem dinozaurów.

   

Druga część to „Mięsożercy” , trzecia „Roślinożercy”, czyli katalogi najbardziej znanych i charakterystycznych przedstawicieli dinozaurów. Każdy dinozaur opatrzony jest kolorową ilustracją, która jest projekcją, wyobrażeniem naukowców na temat tego jak wyglądał dany dinozaur, stworzoną na podstawie badań skamielin. Wraz z ilustracją znajdziecie metryczką zawierającą nazwę, znaczenie tej nazwy (Tyrannosaurus rex, Król Dinozaurów), czas i miejsce, w którym żył dinozaur, jego rozmiar i informacja, który element jego szkieletu został odnaleziony. Oprócz metryczki znajdziecie krótką charakterystykę stworzoną przez naukowców również w oparciu o wiedzę pochodzącą z odkopanych skamielin. Naprawdę solidna dawka konkretnych informacji. W Dinopedii poznajemy 32 Mięsożerców i 43 Roślinożerców. Każdy z nich zajmuje w książce dwie strony, tak jak widzicie to poniżej na zdjęciach.

 

 

Część czwarta to „Słownik Dinozaurów”, czyli katalog wszystkich znanych znam dziś dinozaurów. „Jak dotąd poznaliśmy blisko 1000 spośród nich i każdego roku znajdujemy 20 nowych„.

Dla mnie fajnym pomysłem jest sekcja Polecane, bo odsyła do kilku fajnych stron internetowych, gdzie można znaleść jeszcze więcej informacji lub inspirację na rodzinną wycieczkę w długi weekend np do jakiegoś muzeum.

Dla mojego synka, lat 5,5 Dinopedia to atlas do przeglądania, który mu objaśniam. Przypuszczam, że jak zacznie sam czytać odkryje tę książkę ponownie w zupełnie nowym wymiarze. Póki co dobrze się przy niej bawimy budując nasz dino świat z klocków i gumowych dinozaurów. Polecam tę książkę jeśli  świat dinozaurów fascynuje Wasze dziecko. Jest to najlepsza moim zdaniem dino encyklopedia jaką do tej pory widziałam.

Dinopedia, National Geographic, 272 strony, według mnie wiek 7+ do czytania, do wspólnego oglądania 5 +

Moja ocena: 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *