Dla Rodziców

Jak pomóc dziecku w matematyce? Łatwa MATMA. Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz – jest tym, czego potrzebujesz.

Łatwa Matma. Rozwiązanie jest prostsze niż mylisz to książka dla rodziców lub nauczycieli, których podopieczni mają problemy z matematyką. Autorkami książki są Anne Lene Johnsen, psycholożka, na codzień pracująca z dziećmi oraz Elin Natas matematyczka i korepetytorka dzieci, które mają problemy z nauką w tej dziedzinie.

Główne trzy cele książki to:

odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy (wielu!) mają trudności z matematyką,

narzędzie, dzięki któremu uporacie się z dużą częścią przyczyn tych niepowodzeń oraz

garść dobrych rad, jak później uczyć się matematyki.

Przyznam się, że moje dziecko według mojej oceny ma umysł bardzo matematyczny, lubi rozwiązywać zadania i jest to dla niego łatwe. Ja natomiast jestem bliżej nauk humanistycznych, co sprawiło że sięgnęłam po tę publikację. Traktuję więc tę książkę jak zbiór porad, które wykorzystam dla siebie kiedy Janek pójdzie do szkoły. A to już niebawem.

Uczcie dzieci, jak mają myśleć, a nie co mają myśleć. Sidney Sugarman

W tej części dowiecie się, że matematyka to przedmiot, którego zrozumienie wymaga solidnych fundamentów. Innymi słowy nikt nie będzie dobry z matmy jeśli nie zna dobrze jej podstaw. Ważne jest więc, aby wszystkie zagadnienia już od początku dobrze dziecku wytłumaczyć.

Fundamentem matematyki jest umiejętność myślenia, zrozumienia informacji lub samodzielnego rozwiązania problemu, a co za tym idzie dokonania analizy używając konkretnych pojęć np. co to jest wielkość, ilość, kierunek, powierzchnia czy wartość. Istotne jest również, aby w trakcie analizy potrafić wydobyć posiadaną już wiedzę.

To, czy dzieci nauczyły się podstawowych pojęć przed rozpoczęciem edukacji szkolnej, w znacznym stopniu wpłynie na to, jak będą przysawjąć nową wiedzę, rozwijać się i radzić sobie ze wszystkimi szkolnymi przedmiotami.

W tej części książki znajdziecie przykładowe sytuacje dziecięcych problemów z nauką oraz ich rozwiązanie, a także ćwiczeń i narzędzi, które pomogą zrozumieć istotę matematyki.


Jeśli dziecko nie uczy się, bo zastosowaliśmy niewłaściwą metodę, musimy użyć metody, która sprawi, że dziecko będzie się uczyło.

Rozdział drugi wprowadza nas w zasady nauczania, czy jak uczyć, aby być skutecznym. Zestaw zasad przygotowanych przez Autorki jest prosty i oczywisty, ale czy zawsze o nim pamiętamy? Zerknijcie na przykłady: „Zawsze zaczynaj od czegoś, co dzieci potrafią”, albo „nie narzucajcie zbyt szybkiego tempa.”

Autorki podkreślają, że nauka ma być w pewnym sensie zabawą, fajnie spędzonym czasem. Ma być systematyczna i nie za długa (10-15 minut).

Rozdział drugi również obfituje w różne ćwiczenia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych czyli nauczycieli.

W tej części poznacie narzędzia, które posłużą do wyjaśnienia dzieciom co to jest: kolor, kształt, położenie, wielkość, ilość, wzór, miejsce, kierunek, funkcja, materiały, powierzchnia, zmiana, temperatura, czas, prędkość, wartość, ciężar oraz symbol.

Dalej przechodzimy do liczenia, działań arytmetycznych, ułamków, figur, funkcji, geometrycznych. W poszczególnych sekcjach znajdziecie wyjaśnienie pojęć, przykłady i rady jak pracować z dzieckiem w danym obszarze. Jest to ogrom wiedzy, która wyjaśniona w prosty sposób staje się ciekawa i przyjazna. Jeśli coś jest proste dla nas rodziców, to z pewnością damy radę wytłumaczyć też dziecku dane zagadnienie.

Na koniec tych wszystkich wspaniałych informacji, porad i ćwiczeń, możemy jeszcze dowiedzieć się jakie mogą być przyczyny trudności w nauce dziecka. Warto to wiedzieć.

Podsumowując, czy warto zajrzeć do Łatwej MATMY?

Na pierwszy rzut oka, książka wydała mi się nie do przejścia. Dość gruba, bo prawie 300 stron, mała czcionka, jakieś działania – pomyślałam trudno będzie. Ale gdy zaczęłam czytać, co ważne OD POCZĄTKU, okazała się bardzo ciekawa. Dla mnie, osoby, mało matematycznej, pewne wyjaśnienia okazały się pomocne ale i proste.

Na pewno będę korzystać z Łatwej MATMY na bieżąco, kiedy mój Syn będzie uczył się matematyki od podstaw w szkole. Sądzę, że to będzie fajne i dla niego i ciekawe doświadczenie dla mnie.

Fajna MATMA. Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz jest świetna!

Na koniec wypisałam dla Was jeszcze kilka przydatnych informacji do wykorzystania:

Nazwijcie problem, a znajdziecie rozwiązanie.

Podczas nauki dzieci muszą wiedzieć, że robią postępy!

Zachowajcie szczególną ostrożność, kiedy w działanie zaplącze się 0.

Uwaga! Pisząc cyfry 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9, nie odrywajcie ołówka od kartki!

Ćwiczcie na okrągło!

Fajna MATMA. Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz, autorki Anne Lene Johnsen, Elin Natas, wydawnictwo Marginesy, 288 stron, dla rodziców i nauczycieli

Anne Lenne Johnsen jest również autorką książki Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci, o której pisałam TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *