3 - 5,  6 - 8

Koniberki baśń, która mówi o sprawach ważnych dla dzieci

Dziś zapraszam do uroczego świata Koniberków. Młodzi czytelnicy będą przeżywać bajkowe przygody, jakże jednak odmienne od przygód wszechobecnych superbohaterów.

Kim są Koniberki?

Jak się z pewnością dzieci szybko domyślą, Koniberki są to maleńkie koniki. Stworzonka tak tycie jak najmniejsze ptaszki na świecie – kolibry czy owady. Mają delikatne, tęczowe skrzydełka, lśniące grzywy i sierść przeróżnej barwy. Poznajemy je kiedy budzą się z zimowego snu i przez „zamaskowane drzwiczki…” wychodzą by powitać wiosnę.

„Gromada rozproszyła się po całej łące. Każdy z nich skierował się do zakątka, w którym mieszkał przed nadejściem zimy.”

W książce znajdziecie jedenaście rozdziałów, a w każdym łąkowo-leśne historie, obfitujące w rozterki i radości oraz pomyłki i sukcesy naszych bohaterów.

Jakie przygody czekają na dzieci?

W pierwszym rozdziale Wiosna, dotychczasowy król Szafirek przekazuje władzę synowi Rubinkowi, trwają wiosenne porządki w domkach z kwiatów wingawii, a siostry Serpentynka i Filipinka kłócą się o to, która z nich zamieszka w wymarzonej wingawii, którą znalazły razem.

W drugim rozdziale Tęcza, pogoń za marzeniami doprowadzi Filipinę niemal do zguby. Rozegra się trzymająca w napięciu walka o jej życie.

W kolejnym Srebrna Podkówka, Rubinek poznaje jaskiniową koniberkę Książniczkę i jej odmienny, fascynujący świat. Mimo przeciwności, bo koniberki jaskiniowe żyją tylko w nocy, stają się nierozłączni i odtąd dzielą zmierzchy i świty.

W rozdziale Nocny atak, koniberki dogadują się z bobrami w sprawie nowej tamy, która blokuje łące dostęp do wody; a gromada pająków planuje nocny atak na śpiące tycie koniki. Tylko dzięki obecności Księżniczki, jaskiniowego koniberka oraz pomocy bobrów, atak udaje się przetrwać.

Dalej, każdy z rozdziałów niesie kolejne, pełne emocji opowieści.

Dlaczego warto przeczytać baśń o Konieberkach?

Książka porusza wiele bliskich dzieciom tematów, mówi o tym:

  • jak dzielić się z innymi, aby nie poczuć straty, ale radość;
  • jak to jest, kiedy czujemy się niezbyt pewnie, a inni wydają się lepsi i mądrzejsi;
  • o tym, że warto walczyć o to, czego się pragnie z całego serca;
  • że nasza odmienność i różnorodność może być przydatna i że każdy ma jakieś cechy, które może dobrze wykorzystać;
  • o odwadze i poświęceniu dla innych;
  • ale też o stracie i smutku jaki się czuje;
  • o przyjaźni, która daje niesłychaną moc;
  • o obowiązkach, które czasem są proste, a czasem wydają się być wyzwaniem nie do pokonania.
  • i wielu wielu innych dziecięcych sprawach.

Koniberki to bardzo ciepła i mądra książka. Nierzeczywiste, pięknie wymyślone postacie, osadzone zostały w realnym środowisku łąki i lasu gdzie spotykają prawdziwe zwierzęta i owady, dobrze znane dzieciom: bobry, pająki, motyle…

Kiedy przychodzą chłody „Koniberki barwnym korowodem okrążyły łąkę, by pożegnać przed nadchodzącą zimą wszystkie ulubione zakątki….”

Książka wydana z dużą starannością. W grubej, pęknie zielonej okładce, znajdziecie lekko pożółkłe stronice i śliczną zieloną tasiemkę, zakładkę aby zaznaczyć miejsce, w którym skończycie czytać. Baśń okraszono sporą ilością barwnych ilustracji.

Mój Syn nie od razu zapałał chęcią czytania o Koniberkach, robiliśmy kilka podejść. Potem jednak się wciągnął. Sądzę, że eteryczne koniberki wydawały mu się nieco dziewczyńskie. Jednak po kilku mrożących krew w żyłach sytuacjach, jak utknięcie w pajęczynie starej Sigdo oraz po nocnym ataku pająków uznał że jest ok.

Jeśli Wasze dzieci nie stronią od natury, lubią obcować z przyrodą i poznawać jej sekrety to Koniberki są właśnie dla nich.

Koniberki znalazły się na liście bis 2017 polskiej sekcji IBBY.

Koniberki, Weronika Szelęgiewicz, wydawnictwo LITERÓWKA, 176 stron, wiek 4+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *