3 +

List w butelce propozycja na jesienne wieczory

List w butelce propozycja na jesienne wieczory, idealna książka dla maluchów w wieku 3, 4 lat. Dlaczego?  Po pierwsze, jej bohaterem jest dziewczynka o wspaniałej wyobraźni w tym właśnie wieku. Po drugie, przygoda dzieje się na plaży, czyli w miejscu, które chyba wszystkie dzieci kochają bezgranicznie. Miejsce pełne złotego piasku, gdzie można kopać doły, budować zamki i stawiać babki bez ograniczeń, a w przerwach skakać przez morskie fale. Po trzecie, piękne ilustracje, a choć tekstu niewiele to historia wspaniała!

Coś nagle „zalśniło„. Dziewczynka, która buduje zamek na plaży, rusza na poszukiwania i odnajduje skarb, butelkę, zakopaną w piasku. W butelce tkwi list „Zapraszam na podwieczorek o piątej. Będzie herbatka i ciasteczka czekoladowe.” Wtedy rusza cała machina zwana wyobraźnią. Któż mógł napisać ten list i gdzie się podział? Może to pirat – nie, „…Kto słyszał, żeby piraci zapraszali gości...”, może różowy słoń – nie, „…uwielbiają czekoladowe ciasteczka. Każdy o tym wie. Ale herbatka?”, a może biały królik, tu pojawia się analogia to postaci z Alicji z Krainy Czarów. Nasza bohaterka szykuje się do spotkania. Zastanawia się w co by się tu ubrać, jaką sukienkę wybrać. Wybór nie jest prosty, bo „…skoro nie wiadomo do kogo?„. Wtedy niespodziewanie przelatująca mewa porywa list i leci w dal. „No to klops.” Dziewczynka zbiera swoje rzeczy i odchodzi w stronę domu.

Ciepła, nieśpieszna historia, którą naprawdę czytaliśmy wiele, wiele razy. Kiedy mój synek był młodszy pomysł, że można pójść na herbatkę do pirata, rozśmieszał go do łez. A różowy słoń stał się symbolem czegoś niemożliwego, niedoścignionego i tak jest u nas do dziś. Niektóre teksty Janek jako 3 latek recytował z pamięci.

List w butelce jest pięknie ilustrowany i pięknie wydany w twardej oprawie. Tak jak już wspomiałam to pomysł na jesienne wieczory, kiedy oko ucieszą optymistyczne, słoneczne plażowe krajobrazy.

List w butelce, Agnieszka Sobich, Marta Kurczewska, agencja edytorska Ezop, 32 strony, wiek 3+

Moja ocena: 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *