Anglojęzyczne

Paddington

Miś Paddington to bajkowa postać, której imię prawdopodobnie choć raz wpadło w ucho większości dzieci, rodziców, miłośników książek ale też filmów.

Twórcą postaci misia jest  Michael Bond, który w 1956 wypatrzył maskotkę samotnego misia na półce w sklepie z zabawkami i postanowił ofiarować go żonie. W 1958 roku powstała pierwsza z czternastu książek o przygodach tego sympatycznego bohatera. Paddington stał się kultową brytyjską postacią z bajki. Jest marką, widnieje na wielu zabawkach dla dzieci, doczekał się swojej pluszowej wersji i filmu.

Książka Paddington to początek przygód misia, który pojawia się w niewyjaśnionych okolicznościach i zostaje wypatrzony przez rodzinę Brownów w Londynie, na stacji Paddington. Stąd też pochodzi jego imię.

Kiedy zostaje znaleziony ma przy sobie walizeczkę i wie tylko tyle, że pochodzi z Peru, ale nie wie jak znalazł się tu gdzie się znalazł. Do rękawa jego niebieskiego płaszczyka dołączono kartkę z napisem „ Please Look After This Bear. Thank You.” / Proszę zaopiekuj się tym misiem. Dziękuję/.

Pan i Pani Brown mają miękkie serca i od razu postanawiają, że misia nie można tak po prostu zostawić.  W drodze do domu, miś oraz Mr Brown wstępują na małe co niego, które kończy się niezłym bałaganem, a Mrs Brown odbiera córkę Judy z podróży. Dalej jadą taksówką, a taksówkarz żąda dodatkowej zapłaty za przewóz umorusanego, niestandardowego pasażera. Drobne kłopoty, jeśli można tak powiedzieć, nie przerażają Państwa Brownów. W końcu docierają do domu gdzie czekają na nich Jonathan, brat Judy oraz niania Pani Bird. Miś z łatwością znajduje swoje miejsce w nowym domu i po trudach nieznanej nam do końca podróży zasypia w fotelu.

Książka ma nieco niestandardowy format, ale za to miękką okładkę więc jest dobra do zabrania w podróż, bo waży niewiele. Bardzo ładne ilustracje, tekstu trochę więcej niż nasze dotychczasowe anglojęzyczne książki, ale za to bardzo fajnie się czyta. Język prosty, zdania nie są skomplikowane, a na końcu książki niespodzianka, płyta cd z bajką do posłuchania.

Paddington to bardzo sympatyczna postać. Historia podobała się mojemu synkowi. Jesteśmy ciekawi jego dalszych przygód więc z pewnością sięgniemy po kolejne części. Wersję polską polecam dla maluchów, a wersję angielską dla przedszkolaków.

  

Paddington, autor Michael Bond, wydawnictwo HarperCollins Children`s Books, 32 strony, dla dzieci od 3-5 lat

Książkę kupiłam w Baja book , ale można też bezpośrednio w wydawnictwie HarperCollins, a tu możecie przejrzeć całą serię o Paddingtonie.

Moja cena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *