0 - 3,  3 - 5,  Emocje i Obyczaje

Seria książek dla najmłodszych o ważnych sprawach

Czy czujecie czasem zamęt w głowie, kiedy potrzebujecie wyjaśnić maluchowi jakieś trudne tematy i uspokoić dziecięce emocje?

Jeśli tak, to dziś oto seria książek dla najmłodszych czytelników, a właściwie picturebooków. Seria, która zagościła w nowościach wydawnictwa Wilga. To piękne książki, które mówią o miłości, przyjaźni, odrzuceniu, radości z bycia razem, chorobie i przemijaniu. Wszystkie te uczucia prędzej czy później pojawiają się na drodze każdego z nas i dzieci, a wtedy książka może stać się sprzymierzeńcem i wsparciem. Zapraszam, zajrzyj razem ze mną do środka.

Kocham was równie mocno, maluszki!

To historia babci sowy, która opiekuje się małym Momusiem. Jednak pewnego dnia na świecie, pojawia się mała Bibi, a babci przychodzi „podzielić” swoją miłość i troskę na dwoje. Ubóstwiany dotąd Momuś czuje się zdezorientowany i trochę opuszczony. Teraz cała uwaga babci skupia się na małej sówce. „Nie kochasz mnie już całym sercem?” – pyta babcię.

To opowiastka, która w ciepły, taki babciny sposób wyjaśnia, że kiedy okazuje się miłość, to się jej nie dzieli, ale mnoży.

Fale

Gdy przychodzi taki moment, kiedy nasi najbliżsi, babcia czy dziadek nie mają już takiego wigoru jak dawniej. Dla dziecka może to być trudny moment, a w dziecięcej głowie może pojawić się pytanie Dlaczego? Warto wtedy pomóc zrozumieć mu dlaczego tak się dzieje i, że nie oznacza to, że kochają nas mniej. Książka Fale pokazuje dzieciom jak czerpać radość z każdej chwili spędzonej z roztargnionym i czasem już nieobecnym dziadkiem, uczy dzieci empatii i akceptacji tego, że najbliżsi pewnego dnia odchodzą. Najważniejsze jednak jest to, że na zawsze pozostają w naszym sercu.

„Bo chociaż Dziadzio nie ma już tak dobrej pamięci jak dawniej, ja kocham go tak bardzo jak zawsze. I wiem, że on kocha mnie rów nie mocno.”

Klub jednorożców

Pewnego dnia mała Ania wywiesza na płocie kartkę, to zaproszenie na spotkanie klubu jednorożców. Ma być dobra zabawa i poczęstunek, a dziewczynka jest pełna entuzjazmu dla swojego pomysłu. Jednak okazuje się, że pomysł okazuje się katastrofą i nikt nie przychodzi. Ale czy aby napewno? W domku na drzewie, gdzie miało się odbyć spotkanie, Ania napotyka całą zgraję pięknych, kolorowych i zwariowanych jednorożców. Wielka zabawa się rozpoczyna, są farby, brokaty, przekąski… Klub jednorożców to opowieść o wielkiej mocy wyobraźni i o tym, że wszystko jest możliwe!

„Jednorożce wirowały dookoła, kołysały zadkami, turlały się po podłodze, stukały głośno kopytkami i zarzucały grzywami…”

„Wspólnie ustalili, że będą się spotkać co tydzień. Ania już nie mogła się doczekać następnej soboty.”

Przyjaciele Myszki Marudy

To książka, która mi szczególnie przypadła do gustu. To historia myszki Marudy, do której domku swoją pupę ładuje niepodziewania mały borsuk. „Jeszcze tego mi trzeba” – burknęła wtedy myszka. Jednak nie zostawiła malucha w potrzebie, ale postawania odprowadzić go do mamy. I tak w poszukiwania borsuczej mamy, angażują się kolejne zwierzęta. Jednak to myszka Maruda czuje się odpowiedzialna i najmocniej zatroskana. W trakcie wędrówki jej zrzędliwy charakter tak jakby gdzieś się ulatnia, a pojawia się determinacja, odwaga i uśmiech.

„Bo teraz mam przyjaciół… A przyjaciele są WŁAŚNIE TYM, CZEGO MI POTRZEBA!” – mówi na koniec.

Piękna, ciepła i optymistyczna historia o mocy i wielkiej wartości przyjaźni, w imię której jesteśmy w stanie zrobić bardzo wiele.

Poza tym na uwagę zasługują przepiękne ilustracje, które oddają ogromne emocje bohaterów.

W każdym DOMU na każdej ULICY

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, każdy to wie 🙂 W naszych domach, w których teraz spędzamy szczególnie dużo czasu, dzieje się wiele. Czasem jest głośno, czasem cicho, czasem wesoło, a czasem smutno. Po prostu różnie, to co dzieje się w naszych domach zależy od nas, domowników. W kuchni krząta się mama od rana i zazwyczaj jest wielki rwetes, zwłaszcza gdy powstaje pyszna masa do ciasta (jak mówi mój Syn) i chce się jej jak najwięcej zjeść. W salonie odbywają się rodzinne spotkania i planszówkowe rozgrywki, w łazience myjemy się i wygłupiamy.

Dom to nie tylko mury i ściany, ale przede wszytkim my, sąsiedzi, nasze historie, marzenia i codzienne wyzwania.

„W każdym domu są ściany, kilka okien i drzwi. Jedne mają kominy, w innych podłoga drży. A ja jedno pytanie ci zadam po kryjomu… Czy pozwolisz mi zajrzeć do swojego domu?”

W środku książki znajdziecie fajną rozkładówkę, przez okienka której dzieci mogą zajrzeć do wielu domów i zobaczyć co tam się dzieje.

Podsumowując, cała seria książek dla najmłodszych w prosty sposób pięknie mówi o tematach trudnych acz po prostu życiowych. Książki to nie tylko dobry tekst, ale także cieszące oko ilustracje i solidna, twarda oprawa. Każdy rodzić z pewnością wybierze coś dla swojego dziecka. Zdecydowanie polecam.

Tutaj znajdziecie mój poprzedni wpis z propozycją równie ciekawych, książek dla najmłodszych dzieci.

Seria książeczek dla najmłodzych:

Kocham was równie mocno, maluszki! ; Jane Chapman; 32 strony

Fale; Clare Helen Welsh, Ashling Lindsay; 32 strony

Klub jednorożców; Suzy Senior, Leire Martin; 24 strony

Przyjaciele Myszki Marudy; Steve Smallman, Caroline Pedler; 32 strony

W każdym DOMU, na każdej ULICY; Jest Hitchman, Lili La Baleine; 24 strony

wydawnictwo Wilga, wiek 3-5 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *