Dla Rodziców

Sześciolatki w szkole przeczytaj jeśli jesteś rodzicem 6 latka

Sześciolatki w szkole to poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich

Mój Syn właśnie skończył sześć lat. Przyszedł czas na podjęcie decyzji czy powinien pójść do szkoły do klasy pierwszej czy zerówki, czy zostać bezpiecznie w zerówce przedszkolnej. Dziś mamy ten przywilej wyboru. Przyznam, że wybór nie był prosty ale jako rodzina decyzję podjęliśmy szybko. Natomiast wątpliwości i obawy jak to będzie pozostały. Tkwi we mnie potrzeba przygotowania syna i nas rodziców, na rozpoczynającą się jego przygodę ze szkołą. Dlatego też szukałam źródeł wiedzy, które pokieruje moją uwagę na sprawy istotne dla dziecka w tym czasie i wesprą nas jako rodziców.

Publikację Sześciolatki w szkole znalazłam przypadkiem, ale to świetna pomoc edukacyjna dla rodziców dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat. Znajdziecie w niej obraz Waszego sześciolatka w rozdziale „Jaki jesteś, szcześciolatku?”. Bardzo dobrze znamy swoje dzieci, ale taki obiektywny i uporządkowany obraz pewnych faktów, pomaga. Dalej to co dla mnie ważne, to część poświęcona temu „Jak przygotować dziecko do szkoły”, na jakie istotne elementy w rozwoju dziecka zwrócić uwagę.

„Niezmiernie ważna jest dojrzałość emocjonalna-społeczna. Rodzice często o tym zapominają, skupiając się głównie na tym, że dziecko czyta i liczy”.

Dowiemy się też jaką rolę w przygotowaniu dziecka do podjęcia szkoły, powinno odegrać przedszkole. Mowa tu o odpowiedniej pracy z dzieckiem, ale też przekazaniu rzetelnej diagnozy szkolnej gotowości dziecka.

W książce jest wiele praktycznych wskazówek, na przykład „Jak ćwiczyć samodzielność dziecka?”, „Jak ośmielić dziecko nieśmiałe?”, czy „Ćwiczenia motoryki dużej i małej”. Jest również bajka terapeutyczna jak „Felek idzie do szkoły”. Warto przeczytać dziecku i porozmawiać, o tym jakie emocje towarzyszą mu w związku ze zmianami w jego życiu. Ośmielę się stwierdzić, że rozpoczęcie czy zmiana szkoły to niczym dla nas dorosłych, zmiana pracy.

Kiedy już podejmiecie decyzję, że Wasze dziecko idzie do szkoły, książka dostarcza wiedzy jak radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego w nowej szkolnej rzeczywistości.

Treści w publikacji Sześciolatki w szkole napisane zostały z dwóch perspektyw, doświadczeń mamy i psychologa, która oprócz fachowej wiedzy także jest rodzicem.

Sześciolatki w szkole to rzecz godna polecenia.

  

   

  

 

  

 

Sześciolatki w szkole, autorki: Dorota Smoleń, Karolina Piękoś, wydawnictwo Bliżej Przedszkola, 58 stron, dla Rodziców dzieci w wieku 5-6 lat

Do kupienia na przykład tutaj

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *