Anglojęzyczne

The Bumble bear

The Bumble bear, to słodka historia dla najmłodszych dzieci. Historia o łakomym misiu Normanie, który bardzo, bardzo lubi miodek, zresztą jak nie jeden bajkowy miś. Kiedy zapas smakołyku się kończy, zdobycie zapasów nie jest łatwe, a jeść się chce.  Miś marzy „If only I could be a bee,” – he sighed, „I could have as much honey as I liked„. (Gdybym tylko mógł być pszczołą, wzdycha. Mógłbym mieć tyle miodu ile bym chciał). Pewnego dnia wpada na niesamowity i szalony pomysł. Przebiera się za wielką pszczołę, „from a land, far far away called … GIANT BEE LAND” (z dalekiej, dalekiej krainy zwanej – KRAINĄ WIELKICH PSZCZÓŁ)  i zapisuje się do szkoły dla pszczół. Dla małych owadów jest to duże zaskoczenie, nigdy wcześniej nie widziały takiej wielkiej pszczoły. Norman uczestniczy w zajęciach bardzo sumiennie, szkoła okazuje się wspaniała i zabawna. Pszczółki obdarzają nową „koleżankę” sympatią i zaufaniem, poza jedną sprytną Amelią, która wietrzy podstęp. Nie słuchana przez inne pszczoły zastawia na Normana miodową pułapkę. Jak można przypuszczać Norman nie przeczuwa zasadzki i bez opamiętania rzuca się na cały miód. Zdemaskowany, zostaje wydalony ze szkoły, bo to przecież nie szkoła dla niedźwiedzi. Cała historia kończy się dobrze. Miś Norman ratuje rój i zostaje bohaterem.  Jako Bumblebear (Trzmiel), na specjalnych warunkach może wrócić na zajęciach, a małe owady przyjmują go z radością.

Bardzo sympatyczne opowiadanie, postacie i przypisane im cechy nie zaskakują, ale dla najmłodszych powielenie schematu wydaje się w potwierdzeniem stanu rzeczy, tego co już wiedzą z innych bajek (mis zawsze uwielbia miodek, a pszczoły bronią swego złotego skarbu). Teks prosty do czytania, czcionka zmienia się w zależności od potrzeby: mniejsza, większa, pogrubiona, wpisana w różne kształty, dobrze podkreśla emocje, które wynikają z sytuacji. Rysunki kolorowe, nie przeładowane, w sam raz dla malucha.

Norman mimo łakomstwa i z premedytacją użytego podstępu jest bardzo sympatyczną i pozytywną postacią, w końcu nawet bohaterem.

   

  

The Bumble bear, Nadia Shireen, A Jonathan Cape Book, pages 32, age 3+

Nasz egzemplarz kupiłam w znanej rodzicom klubokawiarni dla dzieci Kofifi na warszawskim żoliborzu.

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *