Anglojęzyczne

The Octonauts. The Frown Fish.

The Octonauts. The Frown Fish.

The Octonauts. To seria książek, w których opisane są podwodne przygody grupy zwierzątek – Oktonautów. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń: statku, łodzi, sonarów, specjalnych skafandrów i wielu wielu innych wynalazków, przemierzają morza, oceany, krainy, odkrywając rozmaite środowiska, gatunki zwierząt i roślin. Historie nierzadko dotykają złożonych i skomplikowanych tematów (np. wycieku z rury na dnie morza czy obumieraniu raf koralowych), wyjaśnionych w prosty sposób. Każda misja, kończy się jednak sukcesem, Oktonauci stają na wysokości zadania. Każdy Oktonauta specjalizuje się w konkretnej dziedzinie np. pingwin Peso jest lekarzem i z oddaniem leczy napotkane, chore stworzenia. Shellington jest naukowcem, króliczka Tweak jest inżynierem i konstruuje niezbędne Oktonautom maszyny i sprzęty. Między innymi wspaniałe łodzie podwodne.

Oktonauci to wspaniałe opowieści. Objaśniają świat podwodnych stworzeń, pokazują ich różnorodność, piękno i potrzeby, uczy dzieci wrażliwości. Seria Oktonauci to bajka znana dzieciom w wersji polskiej na kanale telewizyjnym dla najmłodszych (Mini Mini) , ale książek w wersji polskiej jeszcze nie ma. A szkoda.

The Frown Fish to historia o spotykaniu z rybą Upside -down Catfish. Jest ona bardzo smutna, dlatego zwierzątka na wszelkie sposoby próbują ją rozweselić. Mimo zaangażowania i ogromnej pomysłowości zwierzątek, ryba wciąż pozostaje smutna. Co tu zrobić? Zbiegiem okoliczności kiedy ryba wypada z rozkręconej karuzeli, okazuje się, że jej smutek to nie był smutek. Jako ryba Upside-down fish (czyli ryba odwrócona do góry nogami), odwraca się do góry brzuchem aby ułatwić sobie zdobywanie pokarmu. Wiedzieliście o tym ? – bo ja nie 🙂 Dlatego właśnie Oktonauci są cudowni.

   

  

Książka jest bogato ilustrowana, każda strona to eksplozja kolorów i pomysłów. Niektóre z ilustracji oglądamy w poziomie, inne w pionie, a czasem trzeba je dodatkowo rozłożyć. Na koniec każdej książki autorzy przedstawiają całą załogę Oktonautów: kapitana Barnacles, kota Kwazii, pingwina Peso, dr. Shellingtona, króliczkę Bunny, suczkę Dashi, profesora Inklinga oraz Tunipa (który jest vegimalem – ale o tym innym razem).

Już wkrótce przedstawię kolejną historię z serii o Oktonautach.

The Octonauts, The Octonauts, wydawnictwo Meomi, wiek 3+ do wspólnego czytania (natomiast tak naprawdę zależy od tego na ile nasza pociecha zna język, słownictwo w książce jest urozmaicone). Niestety dostępne tylko przez internet.

8 komentarzy

 • Oliwka

  Dzięki za cudowną recenzję! Synek będzie zachwycony książką, gdyż kocha bajkę miłością wielką, ale nie sposób przesiadywać tyle przed ekranem i zaczęliśmy szukać alternatywy. Szkoda, że nie ma po polsku, ale przecież sobie poradzimy 😉

 • Oliwka

  Czy ta książeczka jest w twardej czy w miękkiej oprawie?
  P.S. Widzę, ze mój ostatni komentarz zniknął 🙁 Ciekawe czemu?
  Pozdrawiam!

  • Sylwia

   Książka jest w miękkiej oprawie ale dobrej jakości papier. Jakoś nasz egzemplarz się nie zniszczył mimo częstego czytania. Poza tym, tak jak pisałam fajnie się czyta i ogląda bo rysunki są w różnych ustawieniach, pionie, poziomie i jeszcze się rozkłada. Super.
   Jeśli jesteś zainteresowana to wrzucę też opisy innych książek z serii bo mam chyba trzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *