6+,  Edukacyjne

Zabawa z liczbami i tekstem – oto świetne zeszyty dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole

Nastał dla Nas wyjątkowy czas. Janek poszedł do szkoły i jest teraz bardzo dumnym pierwszoklasistą. Wczoraj, podczas inauguracji roku szkolnego wzruszenie odebrało mi mowę, a emocje ścisnęły za gardło. Było super.

Dziś chcę Wam pokazać bardzo ciekawe zeszyty do pracy, właśnie dla dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą.

Moje pierwsze zadania logiczne

Moje pierwsze zadania logiczne czyli Łamigłówki mądrej główki. To niewielki zeszyt, w którym zadania skonstruowano tak, aby przed wszystkim ćwiczyć logiczne myślenie, ale też wyciągać samodzielnie wnioski, myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć i kombinować.

Głównym bohaterem, który prowadzi dziecko przez wszystkie zadania jest sympatyczna owieczka Miluś. Stopień trudności zadań wzrasta. Zeszyt jest czarno biały, kolory nie rozpraszają. Jest duża różnorodność jeśli chodzi o rodzaj zadań. Niewiele zadań typu pokoloruj, których mój syn nie lubi, a więcej krótkich zadań z treścią, na główkowanie.

Na końcu książki tabliczka mnożenia oraz rozwiązania zadań, a dalej sugestie dla rodziców, jak pracować z dzieckiem aby czerpało z pracy radość i satysfakcję.

W naszym planie dobre wychowanie czyli Karty pracy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem.

Karty pracy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem dedykowane są dla dzieci w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie. Każda książka o nieco innej tematyce. Tutaj możecie obejrzeć całą serię.

Część dedykowana klasie drugiej, którą czytamy my, to krótkie opowiadania o chłopcu Antosiu. Chłopiec doświadcza na codzień różnych sytuacji, w których wypada się zachować tak, a nie inaczej. Historie, jak wspomniałam są krótkie, bliskie dziecku, mówią o świętach, zwierzątkach czy relacjach z rówieśnikami i rodziną.

Pod każdym tekstem znajduje się zestaw ćwiczeń do wykonania, które sprawdzają co dziecko zapamiętało. Świetną sprawą są pytania do tekstu, na które dzieci powinny odptwiedzieć całym zdaniem. Jak się okazało nie jest to takie oczywiste dla dzieci. Zadania są zróżnicowane, na początku więcej jest zakreślania, opcji wyboru, ilustracji. Z czasem dziecko proszone jest na przykład o przepisanie fragmentu tekstu, mówiącym o konkretnej sprawie, zaproponowanie własnych treści np. listu do Mikołaja czy o rozwiązanie krzyżówki.

Na końcu zeszytu, znajdują się odpowiedzi do wszystkich zadań.

Zeszyt jest pomysłowy i ciekawy, a co najważniejsze naprawdę angażuje dziecko do wysłuchania tekstu i działania. Przykłady tekstów i zadań, znajdziecie poniżej.

Polecam serdecznie obie książki. Sprawdziliśmy, są naprawdę ciekawe.

Moje pierwsze zadania logiczne, Roger Rougier, przekład i adaptacja do programu polskiej szkoły Aleksandra Michałowska, wydawnictwo Siedmioróg, 51 stron zdań, wiek 6-7 lat

Karty pracy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. W naszym planie dobre wychowanie, Elżbieta Śnieżkowska – Białek, wydawnictwo olimp, 72 strony, wiek dzieci szkolne klasy 1-3

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *