3 - 5,  Dla Rodziców

7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka – książka, która bawi i uczy

Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o absolutnie genialnej książce dla dzieci i rodziców, pod tytułem 7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka, której autorem jest Sean Covey. W prace nad książką zaangażowany był zespół ludzi, dzięki czemu efekt jest naprawdę ciekawy.

Kupując książkę nie wiedziałam czego się spodziewać, no bo jak może wyglądać poradnik dla dzieci? Ale książka mnie zaskoczyła na plus, a mój Syn był zachwycony. 7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka przeczytaliśmy w trakcie jednego wieczoru.

Co w książce znajdą dzieci?

7 Nawyków Skutecznego Dziecka, to książka o przygodach siedmiu zwierzątek z krainy Siedmiu Dębów. Zanim rozpoczniemy czytanie dzieci mogą przestudiować mapę Siedmiu Dębów i dowiedzieć się gdzie i jak mieszkają bohaterzy.

W kolejnej części Poznaj zwierzaki z Siedmiu Dębów, dziecko ma okazję dowiedzieć się z jakimi postaciami się spotka, kim one są.

Będą to: Miś Kudłatek, Królik Raptus, Lilka Skunks, Witek Wiewiór, Wandzia Wiewiórka, Jeżozwierz Igiełka oraz Ala Przylepka.

Każdy z bohaterów ma swoje zainteresowania i jest po prostu inny. Pokazanie, że różnorodności jest dobre, ciekawe i potrzebne, bo przecież nasze dzieci doświadczają jej na codzień w przedszkolu, szkole, na dodatkowych zajęciach.

Kiedy dziecko zna już bohaterów, wkraczamy w ich świat, świat Siedmiu Dębów. Poznajemy siedem historii, w których kolejno jedna z postaci jest głównym bohaterem.

Witek Wiewiór dowiaduje się jak zwalczyć nudę.

Miś Kudłaczek z powodzeniem oszczędza na wymarzony zestaw badacza owadów i uczy kolegę jak oszczędzać aby spełniać swoje marzenia.

Jeżozwierz Igiełka dostaje nauczkę, aby ważnych rzeczy nie odkładać na potem.

Lilka ogórek z determinacją zakłada warzywny ogródek,

a Królik Raptus uczy się słuchać swoich przyjaciół sercem, a nie tylko uszami.

Każda z historii opowiada o sprawach bliskim dzieciom, ale jest równocześnie bardzo pouczająca.

Aby pamiętać o 7 nawykach Szczęśliwego Dziecka i móc od czasu do czasu szybko na nie spojrzeć, na końcu mamy Drzewo 7 nawyków ze wskazówkami. Tu trochę szkoda, że to nie plakat, który można powiesić, ale sam pomysł fajny.

Książka oprócz wartościowej treści ma piękne kolorowe ilustracje i postacie pełne ekspresji, na każdej stronie. Aż chce się czytać i oglądać! Opowiadania mają po kilka stron, ze sporą porcją dialogów między bohaterami. Tekst napisany większą, wygodną czcionką.

Co dla rodziców?

Po każdym opowiadaniu dorośli znajdą Kącik Rodziców, w którym autor przedstawia nawyk opisany w historii. Kolejno są to na przykład:

Bądź kowalem własnego losu,

Zaczynając coś określ sobie cel działania,

Najpierw najważniejsze.

Następnie znajdziemy listę – podpowiedź z tematami do rozmowy z dzieckiem (na przykład „Dlaczego tak ważne jest, by mieć plan?” w kontekście osiągania celu jeśli się czegoś pragnie) oraz

Drobne kroczki czyli rady dla dzieci, jak po malutku osiągnąć to co sobie zaplanujemy w kontekście danego nawyku (na przykład: „Przez dwa wieczory z rzędu kładź się wcześniej sprać. Zobaczysz, jak świetnie będziesz się czuł, kiedy się obudzisz!” – to kroczek w kontekście utrzymania równowagi między na przykład zabawą, a nauką).

Uważam, że książka jest fantastyczna. Wspiera nas dorosłych, podsuwając ciekawe sugestie i rady. Tymczasem dzieci widzą w niej zabawnych, bliskich sobie bohaterów i dowiadują się, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Dowiadują się, że każdy doświadcza i napotyka problemy, które po prostu trzeba rozwiązać.

To książka, którą według mnie każdy rodzic powinien przeczytać.

Autor, Sean Covey jest również twórcą wydanej wcześniej książki, 7 Nawyków skutecznego nastolatka i synem autora bestselleroweych 7 nawyków Skutecznego Działania, Stepena R. Coveya.

7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka, Sean Covey, wydawnictwo znak emotikon, 96 strony, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × 5 =