Ania Robaczek ratuje pszczoły
3 +,  Dzieci,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Ania Robaczek ratuje pszczoły

Ania Robaczek ratuje pszczoły to uroczo zilustrowana, zielona historia, w której pierwsze skrzypce gra przyroda. Tytułowa Ania „kochała wszystkie stworzenia…”. Czas najchętniej spędza w ogrodzie wśród pająków, mrówek, dżdżownic czy ślimaków. Ma dobre, mądre i otwarte serce i nie raz ratuje w potrzebie małych mieszkańców zielonych gąszczy. Pewnego dnia otrzymuje od babci prezent, czarodziejską lupę. Dzięki niej zaczyna rozumieć owadzią mowę.

Na ratunek pszczołom

Rozumienie owadziego języka staje się początkiem znajomości dziewczynki z pewną, mocno zaniepokojoną pszczołą. Niezbędna staje się pomoc Ani ponieważ w sąsiednim domu mieszka chłopiec imieniem Stać, a w jego ogrodzie ma zostać wylany asfalt. Tam gdzie teraz kwitną kwiaty i płynie bujne owadzie życie, chłopie planuje jeździć na rowerze.

„Och Aniu, pomocy! Tak się boimy! Staś, ten zza płotu, właśnie poprosił tatę o zniszczenie naszego ogrodu! Całego! Już po nas”!. – mówi pszczoła.

Jak myślicie czy misja Ani na ratunek pszczołom się powiedzie? Czy Staś zrozumie, że przyroda to wielki skarb? Czy dzieci znajdą wspólny język i cel?

Ania Robaczek ratuje pszczoły to mądra historia choć szkoda, że tak krótka. Gdyby ją rozbudować, opowieść cieszyłaby również starsze dzieci. Tym bardziej, że w przesłaniu książki chodzi nie tylko o uważność na otaczającą nas przyrodę, ale też o sprawczość, bo „Nawet Mały człowiek może dużo zdziałać”. Tę ideę staram się jako mama pielęgnować na codzień w naszej rodzinie.

Podsumowując zalety Ani Robaczek, to w skrócie:

  • przepiękne ilustracje, które podbiją serca maluchów;
  • wszechobecny kolor, a wśród kolorów zielony czyli wiosenny hit;
  • sympatyczna bohaterka, z którą mali czytelnicy mogą się utożsamiać;
  • wiele owadzich informacji na początku i na końcu książeczki.

Parterem wydania są Pasieki Rodziny Sadowskich. Zdradzę wam, że miodek z dodatkiem orzechów oraz kakao smakował wybornie.

Pasieki Sadowskich

Polecam dzieciom i wam połączyć przyjemności czytania ze smakowaniem słodkiego miodu, który jest owocem pracy pszczół. Z pewnością to połączenie sprawi, że los owadów, a szczególnie pszczół przestanie być dzieciom obojętny.

Książki o owadziej tematyce opisane na blogu znajdziecie TUTAJ Owady i inne małe zwierzęta z serii Młodzi przyrodnicy oraz TUTAJ Wyniosła i Przyjaciele lub TUTAJ The Bumble bear.

Ania Robaczek ratuje pszczoły, Catherine Jacobs, wydawnictwo Wilga, 32 strony, oprawa twarda, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × jeden =