6+,  Kosmos,  Zwierzęta

Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc. 

Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc. Książka wspaniała pod każdym względem!

Pewna mała mysz miała wielkie marzenia. Fascynował ją kosmos. Jak każdy pasjonat próbowała dzielić się swymi odkryciami z innymi, „Księżyc jest olbrzymią kulą zbudowaną z kamieni...” ale ” Myszy nie chciały słuchać jej wywodów, bo były przekonane, że prawda jest zupełnie inna...”. „Dla mysiej społeczności nie było niczego wspanialszego od sera.” Mimo braku posłuchu mała obserwatorka nieba, nie poddawała się. Pewnego dnia otrzymuje list, zaproszenie do Instytutu Smithsona. Ciekawa co ją tam czeka i kto jest tajemniczym nadawcą listu, rusza w podróż do Waszyngtonu. Na miejscu, kierując się pozostawionymi wskazówkami, dociera do starego kustosza muzeum mysiego lotnictwa. Stara mysz snuje opowieści o dokonaniach latających przodków, opowiada historię mysiego lotnictwa, dodaje otuchy i inspiruje do działania osamotnionego dotąd bohatera. „Będę pierwszą myszą na Księżycu: – wykrzykuje zwierzątko z zapałem„. Od tej chwili podbudowana myszka zgłębia wiedzę ludzi na temat lotów kosmicznych, eksperymentuje i konstruuje. Jednak spotyka ją katastrofa. Przez nieuwagę w pożarze poddasza płoną wszystkie jej materiały naukowe „… notatki, wyrzutnia rakietowa, nawet teleskop…„. Jedynym ocalałym jest projekt rakiety, czyżby to znak? Jednocześnie na trop szalonej myszy wpada ludzka policja. W ostatniej chwili, uchodząc przed pościgiem i schwytaniem przez patrol policji, udaje się jej uruchomić rakietę i wylecieć w kosmos”…zatrzasnęła właz, po czym wcisnęła czerwony guzik. Kapsuła zatrzeszczała i się zatrzęsła…„. Tak oto mała mysz, dzięki swemu uporowi i determinacji wyruszyła na Księżyc. W książce możemy podziwiać jej lot i piękne kosmiczne widoki, a na końcu spacer po Księżycu i triumfalny powrót w mysiej chwale na Ziemię.

Autor wprost w doskonały sposób miesza dwa światy, ludzki i mysi. Oprócz mysiej historii, która mówi o pasji, odwadze, uporze i osiąganiu celu, nawet tego z pozoru niemożliwego, książka edukuje. Na końcu znajdziecie rozdział Krótka historia lotów kosmicznych, z którego dowiecie się jak wyglądał w rzeczywistości początek podboju kosmosu przez człowieka,

Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc, to książka przepięknie wydana. W grubej okładce, z rewelacyjnymi ilustracjami pełnymi fascynujących detali, które pobudzą nie tylko dziecięcą wyobraźnię. Ilość tekstu nie przytłacza, dlatego pozycja dobra również dla wspólnego oglądania z przedszkolakiem i czytania z dziećmi starszymi.

Książka wspaniała, bardzo zachęcam do jej lektury. To doskonały prezent pod choinkę.

  

Armstrong, Torben Kuhlmann, wydawnictwo Wilga, 128 stron, wiek od 6 do 12 lat

Moja ocena: 

ocena Jasia: bardzo fajna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *