Co wstrząsa Ziemią
6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Co Wstrząsa Ziemią?

Co Wstrząsa Ziemią to książka pełna żywiołów, których doświadcza nasza planeta Ziemia. Wspaniały, wielkoformatowy atlas pełen wiedzy, infografik oraz ilustracji. Czytelnicy dowiedzą się czym są klęski żywiołowe i jakie konsekwencje za sobą pociągają. Dowiedzą się również o tym, iż człowiek w obliczu potęgi natury staje się bezbronny i najczęściej musi ratować się ucieczką. Niektóre z żywiołów wzmagają się poprzez niekontrolowaną ingerencję człowieka w środowisko. Ważne, aby młodsze pokolenia miały tego świadomość i działały odpowiedzialnie, skoro te minione nie potrafiły zachować umiaru i rozsądku na drodze rozwoju i postępu. Co Wstrząsa Ziemią to zajmująca lektura dla całej rodziny.

Katastrofy geologiczne

Na codzień zupełnie nie zdajemy sobie sprawy ile potężnych zjawisk naturalnych niszczy i pochłania zamieszkiwane przez ludzi tereny. Aby wyjaśnić i zrozumieć naturę tych zjawisk na początku czytelnicy dowiedzą się jak zbudowana jest Ziemia. Zobaczą mapę płyt tektonicznych świata. Następnie w kolejnych rozdziałach rozwinięte zostają zagadnienia dotyczące:

 • Trzęsień ziemi – powodowanych ruchem płyt tektonicznych, które ześlizgując się uwalniają energię w postaci fal sejsmicznych; ruchem magmy pod wulkanem czy działalnością człowieka jak szczelinowanie czyli wstrzykiwanie wody lub innych substancji głęboko w ziemię by wydobyć cenne surowce. Czy wiecie, że „Rocznie zdarza się około 500 000 odczuwalnych trzęsień ziemi”?
 • Tsunami – czyli ogromnych fal, które gdy dotrą na ląd pustoszą co na drodze. W książce znajdziecie instrukcje „co robić w razie czego?”
 • Wulkanów czyli gór, które na czubku mają otwór, a w swoim wnętrzu lawę, zwykle powstających na styku płyt tektonicznych. Atlas przedstawia rodzaje wulkanów, opowiada o skutkach erupcji. W tej części też znajdziecie porady „co zrobić w razie czego”.
 • Lawin czyli mas śnieżnych zsuwający się ze zboczy. Możemy poczytać, o tym co wyzwala lawinę, jak powstaje, jakie są jej rodzaje i jak się ustrzec, choć prawda jest taka rzadko zdarza się by ją przeżyć.

Każdy z rozdziałów odnotowuje też dla nas największe, najbardziej spektakularne i groźne katastrofy na przestrzeni czasu, czyli na przykład:

 • Tsunami na Oceanie indyjskim 26 grudnia 2004 roku,
 • wybuch Krakatau w Indonezji w 1883 roku, która uwolniła energię o wartości 13 tyś. bomb atomowych,
 • lawina w Ranrahirca w Peru w 1962 roku, która pochłonęła 4 tysiące osób.

Katastrofy metereologiczne

Czyli zjawiska, które pojawiają się w konsekwencji zaistnienia określonych warunków pogodowych czy zjawisk zachodzących w atmosferze Ziemi. W tej części czytelnicy poznają:

 • Cyklony tropikalne znane również jako huragany na Oceanie Atlantyckim i wschodnim Pacyfiku.
 • Tornada, we wnętrzu których wiatr osiąga prędkość 500km/h.
 • Śnieżyce i burze gradowe.
 • Pożary czyli niekontrolowany ogień.

Na końcu książki poświęcono nieco uwagi „klimatowi” i konsekwencjach zaburzenia zrównoważonego systemu klimatu na Ziemi. Co dzieje się w wyniku zmian klimatycznych? Powodzie, Susze, Zamiecie i wszystkie katastrofy opisane w książce nasilają się i doświadczają planetę z większą intensywnością i częstotliwością.

Co wstrząsa Ziemią? to książka, która porusza tryby wyobraźni. Wszystkie wymioeninon zjawiska mogą pewnego dnia stać się naszym udziałem. Zagadnienia i procesy są wyjaśnione w niezwykle prosty sposób. Zrozumie je każde dziecko. Wreszcie jasne stanie się czym jest tornado, cyklon, huragan. Teksty są odpowiednio zilustrowane. Infografiki pokazują ruch oraz następstwa zdarzeń. Wiele przekrojów, przykładów i konkretnych wskazówek. Każdy miłośnik podróży, powinien przeczytać tę książkę, aby wiedzieć i nie stracić głowy gdy nieoczekiwanie znajdzie się w „oku cyklonu”

To książka, do której będziecie sięgać przez dłuższy czas, a dzieciom przyda się w szkole.

Zajrzyjcie również do wpisu o niesłychanej historii Od Początku czyli Powstanie i Rozwój Życia na Ziemi

Co Wstrząsa Ziemią?, Robin Jacobs, wydawnictwo Kropka, 96 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *