Cuda w Lesie
3 +,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Cuda w Lesie. Opowieści 5 minut przed snem

Cuda w Lesie to wiosenna nowość dla czytelników w wieku przedszkolnym. Książka zawiera dziewięć niezwykle mądrych, przyrodniczych opowieści. Krótkie historyjki okraszone roześmianymi, barwnymi ilustracjami zajmują nie więcej niż 5 minut. Maluchy będą zachwycone. Już na początku książki dzieci dowiedzą się, że cuda dzieją się w lesie, a „Planeta w kosmosie się kręci co dnia, a wszystko, co żyje, swój dom na niej ma”. Zaskoczyła mnie ta książka niezwykle pozytywnie i odkryła kilka nieznanych mi ciekawostek. Naprawdę! Zapraszam dzieci do świata grzybów, żabek oraz zajęcy, sarenek, żuczków oraz wielu innych wspaniałych stworzeń.

Cuda dzieją się w Lesie

Pierwsza z historyjek zabierze dzieci do świata grzybów, gdzie po mału z grzybni do życia budzi się grzybek. Żywi się tym, co dostarczy mu gleba. Wkrótce pojawi się grzybków cała „radosna grupa”.

Opowiastka Leśny Internet odkrywa podziemny świat korzeni, który łączy drzewa, ale również grzyby i pozwala im żyć i przekazywać „leśne” wiadomości. „Czy was to nie dziwi. I choć wiele już wiecie, że drzewa też siedzą – jak my – w Internecie?”.

W Piosence Jelenia wyłania się jego urok oraz gracja towarzyszy ze stada. Te delikatne oraz płochliwe stworzenia są niezwykle czujne, a ich stada strzeże dostojny byk.

Lot Szpaków rozpoczyna się w gnieździe gdzie w niebieskich skorupkach jajek śpią jeszcze pisklęta. Dalej zobaczycie jak troskliwa mama troszczy się o swoje maleństwa by przygotować je do życia oraz odlotu do ciepłych krajów zimą.

Czytelnicy będą towarzyszyć Żabie w Magicznej Metamorfozie, od skrzeku, przez kijankę aż do małej żabki.

Potem w kolejnych historiach znajduje się opowieść o:

  • Jelonku Rogaczu, który po czterech latach w pniu drzewa może wreszcie szukać żony.
  • Pszczołach pracowicie zbierających nektar, szukających aromatu słodyczy.
  • Króliku oraz Zielonej Myszce mieszkańców podziemnych norek, którzy odkrywają piękno lasu, krainy karmionej słońcem.
  • Ćmie i księżycu, którzy dotrzymują sobie towarzystwa nocą. „Pan Księżyc spogląda na smutną ćmę czule i mówi: O miłość się nie martw w ogóle!”

Książka przekazuje wiele przyrodniczych informacji w sposób bardzo serdeczny i ciepły. Po jej lekturze dzieci zapamiętają, że:

„… drzewa i wszystkie żyjące istoty są cudem natury. Wy wiecie już o tym!”

Jak wspomniałam tekstom towarzyszą bardzo roześmiane oraz pozytywne ilustracje pełne zwierzęcych bohaterów. Piękny złocony napis na okładce zachęca zaprasza do wnętrza.

Bardzo polecam wam Cuda w Lesie do bliskiego czytania jak również do rozmowy z maluchem. Z pewnością zakwitną piękne, małe pytania, na które znajdziecie najlepsze odpowiedzi.

O przyrodzie dla najmłodszych pięknie opowiada seria Młodzi Przyrodnicy TUTAJ , jak również Gwizdek przygody tatrzańskiego świstaka oraz Ania Robaczek ratuje pszczoły

Cuda w Lesie. Opowieści 5 minut przed snem, Gabby Dawnay, przekład Kasia Huzar-Czub, wydawnictwo HarperKids, 96 stron, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *