Diego Kot Krzysztofa Kolumba
6 - 8,  Przygodowe,  Zwierzęta

Diego Kot Krzysztofa Kolumba

Wszystko zaczyna się w tawernie pod Siedmioma Papugami, gdzie przedstawia się czytelnikom Diego Kot Krzysztofa Kolumba. Elokwentny i rządny przygód kocur wylegujący się na kontuarze w tawernie, wkrótce zaciągnie się na kawalerę Santa Maria. To statek, którego kapitanem został wielki podróżnik Krzysztof Kolumb. Dzielny żeglarz za zgodą i przy wsparciu króla Hiszpanii, Ferdynanda, wyruszy w rejsy, aby odnaleźć drogę do Indii kierując się na zachód. Był to „pomysł tak niezwykły, że wówczas wręcz szalony”. O tym właśnie, o podróży na morzu jest ta niezwykłą kocia opowieść z pierwszej łapy. Przyznam, że to bardzo ciekawe morskie opowieści. Czytelnicy poznają wiele tajników z życia na morzu. Ciekawe i zaskakujące są również realia tamtych czasów.

Morskie opowieści Diego

Kot Diego wślizgnął się do marynarskiego worka pana Rodrigueza i tak zaokrętował się na statek Santa Maria. Największy z trzech, które płynęły w wielomiesięczny rejs. Pozostałe dwa to Pinta oraz Nina, odrobinę mniej okazałe. Zadaniem Diego było łapać myszy, których jak wiadomo nie brakuje na statku. Z kocich opowieści czytelnicy dowiedzą się:

  • marynarskim przydziale zadań na statku,
  • morskim bezkresie,
  • buncie wśród pośród załogi i zwątpieniu,
  • sposobach nawigacji,
  • niezwykle skrupulatnym dzienniku pokładowym kapitana,
  • czy wreszcie szczęśliwym kresie podróży i nowym odkryciam.

Dzieci będą miały okazje poznać wiele ciekawych pojęć, na przykład: rufa, flotylla, korab, bosman czy koja. Odniosłam wrażenie, że autor jest dobrze zaznajomiony z morską tematyką. Jak później doczytałam to doświadczony żeglarz, który samotnie wyruszył w rejs do około świata!

Bardzo dobrze nam się czytało tę kocią opowieść. Fajne, rubaszne, dostosowane do historii ilustracje nadają klimatu. Ciekawe opisy, w sam raz dla dzieci, nie za długie. Co prawda nie było w tej historii ani cienia pirata, trochę szkoda, ale książka jest świetna dla dzieci które lubią morskie klimaty.

Z fantastycznych morskich acz pirackich opowieści polecam wam tytuł Piraci do abordażu. Czteroczęściowa genialna opowieść – wpis TUTAj.

Diego Kot Krzysztofa Kolumba, Andrzej Urbańczyk, Wydawnictwo Dookoła Świata, 72 strony, wiek 7+

/nie znalazłam, gdzie można by kupić książkę, zatem polecam szukać w bibliotekach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *