Dzik Dzikus
6 - 8,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Dzik Dzikus i Świnia Malwina

Książki Dzik Dzikus i Świnia Malwina pochodzą z serii Zwierzaki wydawnictwa Agora, w której znalazło się dotąd siedem tytułów. Historie o dziku Dzikusie to opowieści ze świata przyrody, wypełnione ciekawostkami. Wartka akcja, w której główną rolę wiodą zwierzęta wciąga. Wiele się można o dzikich nauczyć, ale nie tylko o nich, bo również o innych mieszkańcach lasu. Dzięki Dzikusowi dzieci zbliżą się do natury, będą mogły wczuć się w dziczą skórę oraz przyjrzeć się relacjom jakie panują między różnymi gatunkami. Historie Dzikusa, a następnie Malwiny uczulają czytelnika na los zwierząt. Przekazują niesłychanie ważną prawdę, że wolność i szacunek należą się każdemu żywemu stworzeniu. Podarujcie odrobinę lasu i jego dzikich mieszkańców swoim dzieciom wraz z tymi przygodami.

W Dzik Dzikus…

poznamy Dzikusa i jego las, las Kabacki usytuowany na obrzeżach wielkiego miasta. „Jak dobrze być dzikiem, który wędruje sobie przez las pełen malin, żołędzi i orzeszków bukowych”. – myślał zwierz. Jednak pewnego dnia leśny spacer stada dzików zakłóciło bardzo głośne kichnięcie. Mimo, że nikt nie przeczuwał, nadciągały kłopoty. W lesie pojawiło się pewne dziwne stworzenie, które od razu zaczęło mieszać między zwierzętami, bo taką ma naturę.

Czytelnicy odbędą z Dzikusem lot na motylich skrzydłach w czasie snu. Poczują razem z nim smutek. Będą świadkami podstępnego, złośliwego knucia małego trolla. Aż dziw bierze, że taki mały stworek może tak narozrabiać próbując skłócić cały las i nastawić zwierzęta przeciwko dzikom.

Jak sądzicie jaką „bronią” i czy w ogóle uda się zwierzętom pokonać złośliwego trolla. Czy w lesie zapanuje zgoda? Bardzo kibicowałam naszym leśnym bohaterom.

Przypadek Dzikusa uzmysławia, jak przykra i niszczycielska może być plotka, czy też nieprawdziwa wiadomość powtarzana z usta do ust. Warto przy tej okazji porozmawiać o tym z dziećmi.

Świnia Malwiną

Dzik Dzikus wraz ze swoim stadem pod przewodnictwem Leokadii wędrują po lesie. Nagle w ciszy słychać jakiś straszliwy hałas, a ziemia dudni pod racicami. Przyjaciele dzików, wiewiórki szybko donoszą że to wielki samochód, a w środku chyba ludzie, bo widać ich przerażone oczy. Już wkrótce leśni przyjaciele donoszą, że był to transport świń, z którego jedna zdołała uciec. To będzie Malwina, która znajdzie schronienie wśród dzikiej braci. Jak ułożą się relacje między zwierzętami, czy świnka znajdzie ocalenie i spokój przed tropiącymi ją ludźmi i ich psami? Czy zwierzęta poradzą sobie w wielkim mieście?

W historii Malwiny chodzi o przyjaźń, solidarność i pomocną łapę. Ofiarowując komuś wsparcie czasem odmieniamy jego los i przywracamy wiarę w dobro.

Książki o Dzikusie i Malwinie można czytać oddzielnie lub jako serię. Pięknie pokazuję solidarność zwierząt oraz skomplikowane relacje zwierząt i ludzi. Przekazują pochwałę tolerancji, życzliwości oraz otwartości na innych. Mnóstwo w nich przyrodniczych ciekawostki między wierszami. O tym, co jedzą dziki, kto przewodzi ich stadu czy jak zachowują się zające w obliczu zagrożenia.

Obie książki są przepięknie zilustrowane przez Martę Kurczewską. Na jej ilustracjach dzikie zwierzęta cechuje łagodność. Polecam te dwa tytuły szczególnie wakacyjną porą kiedy planujecie jako goście odwiedzić las.

Dzik Dzikus

O dzikach dowiecie się mnóstwo faktów z książki Dzika książka o Dzikach i ich kuzynach wpis TUTAJ.

Inne wspaniałe przygody leśnych zwierząt znajdziecie natomiast w książkach Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce,  lub Recepta na szczęście. Klinika Doktora Borsuka, albo też Gwizdek Przygody tatrzańskiego świstaka.

Jeśli wasze dzieci uwielbiają zwierzaki to obejrzycie wspaniałą kolorowankę Zwierzęta Świata, mojej marki Yamaluje TUTAJ. Polecam serdecznie.

Dzik Dzikus, Krzysztof Łapiński, wydawnictwo Agora, 168 stron, twarda oprawa, wiek 7+

Świnia Malwina, Krzysztof Łapiński, wydawnictwo Agora, 264 strony, twarda oprawa, wiek 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *