Ekokomiks
6 - 8,  9 - 12,  Ekologiczne,  Komiks,  Podwodny Świat,  Przyrodnicze

Ekokomiks: Po co nam Lasy? Po co nam Oceany?

Znacie Ekokomiks Po co nam Las? lub Po co nam Ocean? Chciałabym zachęcić dzieci do tej niesamowitej lektury pełnej wiedzy o lesie i jej mieszkańcach oraz bezkresnych oceanach pokrywających ponad 70% naszej planety. Książki, a dokładniej Hubert nasz przewodnik opowiada o złożoności świata przyrody oraz porusza wiele eko tematów. W Ocenach dzieci odbędą podróż aż na samo dno oceanu, natomiast w Lesie poczują, że każda wizyta w lesie jest jak podróż w czasie. Oba tytuły w bardzo przystępny sposób przekazują wiedzę jak również objaśniają zjawiska przyrodnicze. Zaciekawiają, odkrywają świat.

Po co nam Lasy?

Razem z bohaterami ekokomiksu czytelnicy odbędą wędrówkę przez lasy Ardeny, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie. Hubert będzie opowiadał legendy oraz odkrywał leśne bogactwo i uroki, a dzieci Karim, Vincent, Laura, Nelson będą się doskonale bawić. Podczas tej wspólnej wyprawy do różnych zakątków świata dowiedzą się wiele o lesie i jej mieszkańcach. Zarówno w części naziemnej jak i podziemnej lasu. Wędrówka po korzeniach bardzo mi się podobała. To prawdziwa eko edukacja.

Kilka ciekawy informacji, które znajdziecie:

 • warstwy czy też piętra lasu oraz gatunki roślin i zwierząt je zamieszkujące;
 • kto kogo zjada czyli połączenia pokarmowe;
 • czym jest symbioza;
 • przedziwnych relacjach drzew, które czasem sobie pomagają i się osłaniają, a czasem wzajemnie przeszkadzają;
 • czy istnieje moda na zalesienie i czym jest bioróżnorodność.

Książka pięknie pokazuje silny związek ludzi z lasem. Już od zarania dziejów las stanowił źródło pokarmu. Był uważany za miejsce święte, a nawet czczone przy niektóre plemienia. Z drugiej strony już w odległych czasach karczowano lasy by osiągać korzyści.

„Las pozostaje lasem tylko wtedy kiedy zostawiamy w nim uschłe pnie… grube, wielkie i stare drzewa… Polany, Bajora… Zróżnicowanie gatunków…”.

Oceaniczny Ekokomiks: Po co nam Oceany?

Drugi w serii tom poświęcony jest oceanom. Tym razem grupa pod przewodnictwem Huberta odwiedzi morskie okolice. Klify w Etretat we Francji, osadę Mont-Saint-Micheal, wypłynie na otwarte morze na Azory aż do serca oceanu Atlantyckiego, zanurkuje w podwodnej łodzi badawczej, potem pożegluje aż do wybrzeży Ameryki w pobliże Florydy.

Dzieci dowiedzą się między innymi, dlaczego:

 • nasza Planeta to Zimie a nie morze, mimo że większość jej powierzchni zajmują właśnie oceany;
 • jak działają pływy księżyca;
 • jak mierzy się wiek skał;
 • dlaczego morze jest słone oraz wiele innych ciekawostek;
 • jak przebiega wędrówka węgorzy;
 • czym jest Golfsztrom.

Genialna książka opowiadająca otaczającą nas, morską rzeczywistość. Wszystko w formie rozmowy, przykładów oraz ilustracji. Cudownie jest poczuć się cząstką natury i zyskać świadomość w jaki sposób możemy ją chronić, „…bo przyszłość Ziemi zależy od jej oceanów”.

Na końcu każdej komiksowej opowieści dzieci znajduje się słowniczek z wyjaśnieniem takich pojęć jak symbioza, sklepienie drzewostanu, stratosfera czy ruchy tektoniczne.

Ekokomiks: Po co nam Lasy? oraz Po co nam Oceany? to oddające naturę ilustracje, ciekawa historia oraz ogromna porcja wiedzy opowiedziana przez Huberta Reevesa profesora astrofizyki oraz popularyzatora nauki, który w wieku 84 lat zadebiutował jako autor komiksów! Oba tytuły wydane z dużą starannością, w twardej oprawie. Ruszajcie z dziećmi w przyrodę. To książki dla ciekawych świata!

Pojawiła się kolejna w serii część – Ekokomiks pod tytułem Po co nam Różnorodność? Do podejrzenia TUTAJ. Z pewnością tez po nią sięgniemy.

Jeśli tematy przyrodnicze ciekawią wasze dziecko to zajrzyjcie do wpisów: Co wstrząsa Ziemią? lub do Wielka Księga Życia na Ziemi oraz Podwodny Świat. Opowieść o Jacquesu Cousteau.

Po co nam Lasy? Hubert Reeves, wydawnictwo Debit, 64 strony, wiek 6+

Po co nam Oceany? Hubert Reeves, wydawnictwo Debit, 64 strony, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *