9 - 12,  Edukacyjne,  Góry,  Wielcy Ludzie

EVEREST Edmund Hillary i Tenzing Norgay Niesamowita Historia

W dzisiejszym wpisie chcę Wam zaprezentować książkę, która poruszyła mnie do głębi. Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita Historia to książka o dwóch takich, którzy mieli marzenia i odwagę wspiąć się na najwyższą górę świata.

„O 11:30 rano 29 maja 1953 roku pszczelarz i były poganiacz jaków zrobili ostatnie kilka kroków na śnieżnej okrywie szczytu.”

Już sam tytuł zdradza o czym będziemy czytać, ale zawartość książki przechodzi najśmielsze oczekiwania. Temat wspinaczki wysokogórskiej, historia himalaizmu i ludzi, którzy ten niebezpieczny i fascynujący sport uprawiają jest równie nieziemski co kosmos. Z wielką więc radością przyjęłam fakt, że kiedy zaczęliśmy czytać Everest z moim synem, Jankiem, było to tak samo ciekawe dla niego, jak dla mnie.

Oto otworzyła się przed nami historia jak żywa. Opowiedziane kawałek po kawałku życie dwóch chłopców, a potem mężczyzn, który mieli zupełnie różne korzenie, dzieciństwo, możliwości rozwoju ale to samo pragnienie. Ich upór i determinacja sprawiły, że po latach ich drogi się spotkały, by na zawsze zapisać się w historii ludzkości.

Historia Hillarego i Tenzinga została spisana w prosty, przystępny dla młodych czytelników sposób. Mamy tu narrację, tablice informacyjne, mapy. Na uwagę i uznanie zasługują niesamowite ilustracje i grafiki, autorstwa Joe Todd – Stantona. Zajrzyjcie na stronę Joe, aby zobaczyć jak piękne są jego prace.

Lektura Everestu pozwoli wam

 • poznać koleje życia Edmunda Hillarego i Tenzing Norgaya oraz dowiecieć się jak to się stało, że razem wyruszyli na wyprawę;
 • odkryć jaki jest Everest i jak rozpoczął się światowy wyścig ku zdobyciu tej najwyższej góry świata;
 • poznać dlaczego lodowiec Khumbu jest okryty złą sławą
 • i jakie niebezpieczeństwa czyhają w czasie wspinaczki oraz jak przetrwać pnąc się do górę;
 • prześledzić przebieg przygotowania do ekspedycji i zdobycia szczytu;
 • poznać dalsze losy wspinaczy oraz o wiele, wiele więcej.

Książka Everest odkryje przed wami niesamowite fakty i dostarczy dużej dawki informacji:

 • Edward Hillary był pszczelarzem, a Tenzing Norgaya urodził się w rodzinie poganiaczy jaków;
 • Hillary w czasie wojny stacjonował na wsypach Salomona w służbie poszukiwawczej i ratunkowej, a Tenzing miał czternaścioro rodzeństwa i w wieku 13 lat opuścił rodzinny dom;
 • pierwsza wyprawa rozpoznawcza na Everest miała miejsce w 1921 roku, wspinacze dotarli wtedy na wysokość 7020 m;
 • lodospad Khumbu u podnóża Everestu jest szeroki na ponad 1,5 km;
 • Hillary i Tenzing poznali się w Kanadzie w 1953 roku;
 • jako pierwszy na szczyt Everestu bez butli tlenowej wszedł Reinhold Messner w 1978 roku;
 • Ed Hillary poprowadził również ekspedycję śladami Yeti, która jak się można spodziewać nie przyniosła udokumentowanych rezultatów 🙂

Hillary krok po kroku, dążył do osiągnięcia swojego celu, którym było zdobycie kolejnej góry, jak sam mówił „Chciałem zobaczyć to sam, sam sprawdzić. To marzenie towarzyszyło mi, odkąd pamiętam”.

O 6:30 Hillary i Tenzing wyruszyli na wierzchołek Południowy Everestu.

„Nagle jednak odkryli, że stoją na skrawku śniegu, wokół którego nic już nie ma – dookoła było tylko niebo…”.

Niesamowita historia o Evereście daje sposobność pokazania dziecku, że wszytko można osiągnąć, trzeba tylko umieć marzyć i chcieć.

Z całej mocy zachęcam do lektury wspólnie z dziećmi, tymi młodszymi i starszymi. Everest Niesamowita Przygoda z pewnością obudzi nie jedno pragnienie i wiarę, że chcieć to móc.

Everest Edmund Hillary i Tenzing Norgay Niesamowita Historia, nowość od wydawnictwa Wilga, 64 strony, wiek 9-12 lat (oraz wszystkich młodszych i starszych ciekawych świata)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 3 =