Felcia
6 - 8,  Dzieci

Felcia czyli szkice z kichającym berecikiem

Felcia to sentymentalna podróż do minionych lat, widziana oczami dziewczynki. To zbiór sytuacji, które składają się na kolejne rozdziały. Nie ma tu zapierających dech w piersiach niesamowitych wydarzeń. Są za to wyzwania i psoty dnia codziennego. Z charakterną i rezolutną Felcią oraz wybrykami, doskonale radzi sobie rodzina. Mimo, że ta opowieść sięga wstecz kiedy nie było telefonów albo komputerów, to większości dziecięcych odkryć i ciekawości, doświadczają również dzisiejsi rodzice. Po prostu kiedyś było inaczej. Kiedy Felcia pokazała język podczas sesji u fotografa, nie można było wybrać ujęcia bez języka, spośród innych (dziś setek cyfrowych) zdjęć. To nastrojowa oraz ciepła opowieść.

Felcia wie czego chce

Tak jak to kiedyś bywało, mama Felci potrafiła zdobyć dla niej piękne ubrania oraz wygodne buciki, a berecik z króliczka przysłała ciocia z Ameryki. Wakacje dziewczynka spędzała u ukochanej babcie, wspinając się na wiśnie. Każdego dnia coś w jej życiu się wydarzało. A to chciała zrobić bezy dla mamy i ususzyć je suszarką, a to znalazła martwego wróbelka. Felcia fikała na trzepaku i chodziła do kółka teatralnego. Miała piękne kręcone „przyciągające” wszystko włosy.

Mimo, że pół wieku temu dzieci nie miały tak pięknych zabawek, również nie latały samolotami na wakacje, Felcia była szczęśliwa. Postrzegała wszystko na swój sposób. Myślą przewodnią książki, jest to że dobrze w życiu być sobą oraz stawiać czoło temu co nas spotyka. Wszystko może się zdarzyć, a z pozoru błahe historie mogą okazać się ważne oraz fascynujące.

Rozdziały Felci są czasem krótkie, takie półstronicowe. Czasem nieco dłuższe. Ciekawe ilustracje w ograniczonej do kilku odcieni kolorystyce, nadają klimatu minionych lat. Dobrze było poczytać te opowieści oraz poznać ciekawą rodzinę dziewczynki. Łącznie z babcią, wujkami i ciociami. To ciekawa książka, która może posłużyć do opowiedzenia dzieciom nieco o przeszłości.

Jeśli retro klimaty podobają się waszym dzieciom oraz wam dobrze się je czyta, to zajrzycie TUTAJ do Pstryk ale historia oraz TUTAJ do Stare Radio Wszystko gra.

Felcia, Paweł Pawlak, wydawnictwo Wilga, 96 stron, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *