Flagi świata
3 +,  Edukacyjne

Flaga na Maszt! – wszystko o flagach dla dzieci

Nawiązując do dzisiejszego święta – 2 maja to Dzień Flagi Polski, dziś u nas ciekawe propozycje właśnie o fladze: Flaga na Maszt!, Atlas flag świata oraz Flagi państwowe. Zgodnie z oficjalnymi informacjami „Flagi państwowej mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8”.

W książkach, które proponuję znajdują się flagi państwowe z całego świata, a warto pamiętać, że flagi to nie tylko znak państwa ale również organizacji, ruchów, miast… Dzisiejsze flagowe propozycje skierowane są do dzieci w różnym wieku, od starszaków do przedszkolaków. Dzieci znajdą w nich wiele informacji nie tylko o flagach, ale też o świecie i będą się świetnie bawić.

Flaga na Maszt!

To Przewodnik po flagach całego świata, wraz z mapami na końcu, dzięki którym czytelnik odszuka kraje, o których mowa. Książka odpowiada na wiele konkretnych pytań dotyczących poszczególnych flag, na przykład:

  • dlaczego na fladze Kanady widniej liść klonowy i skąd 11 jego koniuszków;
  • co symbolizuje flaga Francji;
  • jak różni się flaga Katalonii (Estelada) od flagi Hiszpanii;
  • flaga Meksyku mimo, że podobna do Włoskiej, jest od niej starsza.
  • „gwiazda na fladze Kuby, miała sugerować że Stanom Zjednoczonym brakuje jednego stanu!”
  • czerwień na fladze Chińskiej symbolizuje rewolucję komunistyczną i pomyślność, a liczba 5 (liczba gwiazdek) jest ważna liczbą w tym kraju

Bardzo ciekawa jest ewolucja jakiej ulegają flagi danego państwa na przestrzeni czasu. Bieg historii i wydarzeń mają ogromny wpływ na wykorzystywane symbole: gwiazdy, skośne pasy, laury oraz kolory.

Flaga na Maszt! to prawdziwa kopalnia flagowej wiedzy dla dzieci nieco starszych, od 8 lat. Bardzo jakościowe wydanie, twarda oprawa i niewielki format (18 x 25 cm), to jej dodatkowe atuty. Powinna znaleść się na półce szkolniaka.

Atlas flag świata

Atlas flag świat to cienka książeczka, w broszurowym wydaniu dla młodszych czytelników. Na początku dzieci znajdą mapę świata w bardzo kontrastowym podziale na kontynenty. Do tego podziału dalej będzie nawiązywać rozkład informacji w książce. Czytelnicy odwiedzą kolejno Europę, Afrykę, Azję, Amerykę Północną, Amerykę Południową oraz Australię i Oceanię. Każdy kontynent został kolorami podzielony na kraje, a z boku mapy umieszczone zostały miniaturki flag poszczególnych krajów. Krótki opis kontynentu, ciekawostki oraz zadanie (np. przyklejenie brakujących flag, czy pytanie do tekstu) sprawia, że dużo się dzieje na stronie.

W środku Atlasu, mapa świata i najważneysjze flagi państwowe, również w podziale na kontynenty. Mapa jest na sztywnym kartonie, dzięki czemu można plakat wyjąć i korzystać jak z pomocy edukacyjnej. Bardzo fajny pomysł.

Na końcu książki to, co mobilizuje dzieci najbardziej, zadania sprawdzające wiedzę, quiz oraz dyplom podróżnika i odkrywcy, a w środku również zestaw małych flagowych naklejek, do wykorzystania w zadaniach w trakcie czytania.

Flagi państwowe

Flagi państwowe to książeczka z naklejkami dla najmłodszych dzieci. Na zdjęciach zobaczycie pokolorowane przez Janka flagi kiedy był jeszcze przedszkolakiem. Na każdej stronie znajdują się dwa państwa. Do każdego umieszczono ciekawostkę. To niepozorna książeczka – zeszyt, ale w środku wiele do zrobienia:

  • pokolorowanie flagi;
  • we wskazanym miejscu doklejenie miniaturki flagi z zestawu załączonych naklejek,
  • rozwiązanie wykreślanki, z której wychodzi stolicy państwa,
  • oraz w wykropkowanym miejscu uzupełnienie jak nazywa się mieszkaniec danego kraju….

Wszystko jest duże, czytelne i zachęca do zabawy. Mój syn był zachwycony tym zeszytem.

Zachęcam was do odkrywania świata z dziećmi, z palcem po mapie i flagą na wykałaczce. To świetna zabawa razem i wiedza, która sama wchodzi do głowy. Szczególnie kiedy deszcz za oknem fajnie zrobić coś co bawi i uczy.

Flaga na maszt!, Robert G. Fresson, wydawnictwo Dwie Siostry, 112 stron, wiek 8 +

Atlas flag świata, Danuta Kownacka, wydawnictwo Wilga, 24 strony, wiek dzieci w klasach 1-3

Flagi państwowe, Anna Uhlik, Centrum Edukacji Dziecięcej, 32 strony, wiek według mnie przedszkolaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 13 =