Instrukcja Obsługi Przyszłości
Dla Rodziców,  Edukacyjne,  Ekologiczne

Instrukcja Obsługi Przyszłości

Dziś Instrukcja Obsługi Przyszłości, niezwykle ciekawa lektura dla czytelnika, który stawia sobie pytania o przyszłość naszej planety i nas ludzi. Sporadycznie dzielę się tytułami dla starszych odbiorców, ale ta książka jest niezwykła i warta uwagi. Otwiera oczy na wiele kwestii. Sprawiła, że zaczęłam mocno zastanawiać się nad przyszłością. Autorka, Arleta Szpura prowadzi dyskusję i stawia pytania, na które odpowiadają specjaliści i aktywiście w dziedzinie ochrony środowiska, technologii, miasta przyszłości, odżywiania, psychologii, współpracy czy biznesu. Dowiedziałam się z tej publikacji wiele ciekawych faktów i zmian, które zachodzą na świecie. Trendów, których ze swojej perspektywy nie mogłam dostrzec.

W Instrukcji Obsługi Przyszłości znajdziecie wiele konkretnych przykładów zmian na świecie, odniesienia do ciekawych publikacji, linki do stron na które warto zajrzeć, instytucje które warto poznać i odwiedzić, choć wirtualnie. Myślę, że każdy czytelnik wyniesie dla siebie choć jedną rzecz którą może zrobić dla lepszej przyszłości naszej planety.

„Ile czasu nam zostało? Tego nikt nie wie. Wiemy, że deadlien upłynął nam wczoraj. Ale mamy do wyboru tylko dwie opcje. Stać bezczynnie i czekać albo wstać i zacząć coś robić. Tylko właściwie …co?” Jesteście ciekawi?

Eksperci mówią na temat przyszłości

Instrukcja Obsługi Przyszłości to osiem bloków tematycznych:

  • Środowisko – nie napawa optymizmem, ale pokazuje też, że coraz więcej osób zaczyna je doceniać i zmienia swoje nawyki. Oprócz skażenia oraz zmniejszania się ekosystemów, ekspert wskazuje również na kwestie utraty bioróżnorodności. Potrzeba jest więcej mądrego zarządzania dobrostanem i oddania pałeczki przyrodzie, kosztem ekonomicznych zysków.
  • Technologia – to szereg praktycznych porad na temat naszej prywatności w cyber przestrzeni. Nie zdawałam sobie sprawy jak sprawnie strony, newslettery, skrzynki pocztowe zbierają dane na mój temat i przekazuję je dalej, po to żebym „…przepłynęła przez zaplanowaną ścieżkę, zostawiała po sobie jak najwięcej danych i wykonała czynności, które prowadzą na ogół po prostu do zakupu”. Mało kto ma tego świadomość. Ekspertka Joanna Murzyn podaje wiele konkretnych narzędzi i wskazówek jak wypisać się choć w pewnych obszarach z cyber świata i jak pozostawiać po sobie mniejszy ślad węglowy, robiąc na przykład porządek w zasobach skrzynki pocztowej lub korzystając z określonych dostawców.
  • Miasto – zgadzam się z opisywaną koncepcją miasta przyjaznego ludziom, zielonego, wyposażonego w ogrody gąbki, które zbierające wodę. Miasto 7 czy 15 minutowe, czyli takie do którego wszędzie mamy blisko. Piękna wizja, ale nie tylko bo również konkretne przykłady zmian i działań w tym kierunku w największych metropoliach świata. Ekspert wskazuje, że każdy może zacząć od siebie, działając na przykład na rzecz przyrody w swoim otoczeniu.
  • Żywność – pokazuje globalny problem rolnictwa, który aby osiągnąć najwyższe plony stał się wielką machiną, której przyszłością jest bycie zarządzaną przez sztuczną inteligencję. Przyznam, że ciarki mi przeszły. Zupełnie inaczej widzę teraz rolę rolników, którzy znają się na ziemi i gospodarce. Nie są zarządcami, którzy przyszli by zoptymalizować uprawę. Co może zatem zrobić każdy z nas? Zacząć uprawiać, czytać, uczyć się tego jak zapewnić sobie pożywienie.
  • Edukacja – temat bardzo mi bliski z racji tego, że mój syn Janek jest w wieku szkolnym. Rozmowa pokazuje inne, demokratyczne spojrzenie na edukację. Szkołę, w której dzieci mogą robić to co je interesuje i nie muszą dostosowywać się do głównego nurtu. Opisywana w książce wioska Bullerbyn z jej błociarnią, stolarnią jest mi znana z doświadczenia, ponieważ Janek już dwukrotnie spędzał tam kolonie letnie. Mogę tylko powiedzieć, że to wspaniała inspirującą przygoda, a dzieci chcą tam wracać. Czują się wolne, mają wpływ na to się dzieje. Wracają zbudowane. Ten rozdział powinni przeczytać wszyscy rodzice, aby poznać możliwości w edukacji swoich dzieci i znaleść „… miejsce, które jest spójne z naszym systemem wartości”.
  • Kooperatywa i Spółdzielnie jest o tym, jak zrzeszać się w dobrowolne grupy dla realizacji wspólnego celu. Może nim być na przykład dostęp do zdrowej żywności, lepsza przestrzeń. To wspólnota, w której każdy coś z siebie daje.
  • Psychologia zaczyna się od tezy, że „Równość to jedyne rozwiązanie naszych dzisiejszych problemów”. Co o tym myślicie? W świetle dramatycznych wydarzeń, które mają miejsce na świecie wielu ludzi traci swój wewnętrzny kompas i spokój. Jak więc postępować aby uniknąć lęku na przykład klimatycznego o przyszłość czy jak sobie radzić z frustracjami wynikających z bodźców płynących z otoczenia? W tej części znajdziecie kilka wskazówek.
  • Biznes – w tej części rozmowa z praktykiem biznesu. Człowiekiem z wizją, który opowiada o mechanizmach biznesu, motywacji do działania, kwestii konsumpcjonizmu. Rozważa o zmianach w biznesie, które ludzkość poprowadzą w dobrą stronę, nadadzą sens jego istnieniu. Zdaniem eksperta ważne jest jakie mamy w życiu oczekiwania materialne. Ciekawe jest dla mnie stwierdzenie, że „Możliwości tworzą się same, naprawdę jest ich cała masa”. Hm, no nie wiem.

Z tych zasobnych ośmiu rozdziałów wybrałam tylko wątki, aby zarysować obszar dyskutowanego tematu. Dopiero cały wywiad daje pełna perspektywę i zachęcam do jego przeczytania.

Na końcu każdego bloku tematycznego, ale również na końcu książki, znajduje się informacja odsyłająca do ciekawych książek, miejsc w internecie, a nawet filmów i dokumentów w temacie.

Jak już pisałam książka daje do myślenia. Nawołuje do działania i zaangażowania się nawet w najprostsze z pozoru zmiany, ale takie które są dla nas istotne. Książkę czyta się dosłownie jednym tchem, większość postawionych w niej tez jest mi naprawdę bliska. Przekonacie się, że jak pisze autorka „…wszystko na naszej planecie się ze sobą łączy”. U mnie ta myśl pojawiła się w trakcie pandemii covid. Dostrzegałam chyba po raz pierwszy, że ludzie/ świat są jak naczynia połączone. Wszyscy siebie potrzebujemy, aby przetrwać i budować przyszłość dla kolejnych pokoleń. Polecam wam Instrukcję Obsługi Przyszłości.

Instrukcja Obsługi Przyszłości to kontynuacja Jak uratować świat?

Obsługa Przyszłości

Inne proponowane przeze mnie książki dla dorosłych czytelników znajdziecie w sekcji Dla Rodziców TUTAJ.

Instrukcja Obsługi Przyszłości, Areta Szpyra, wydawnictwo Buchman, 304 strony, dla wszystkich zainteresowanych przyszłością świata

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *