Leśna Gazeta
5+,  Śmieszne,  Zwierzęta

Kawiarenka Pod Ptasim Ogonem oraz Leśna Gazeta

Seria z Listem i Prosiaczkiem, w skład której wchodzą tytuły Kawiarenka Pod Ptasim Ogonem oraz Leśna Gazeta to w największym skrócie „zabawne” czytanie. Oba zwierzątka realizują swoje pomysły w sposób bezkompromisowy. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, można by powiedzieć, że co pomyślą to zrobią. Takie podejście do rzeczy sprawia, że historie są pełne humoru i zupełne nieprzewidywalne. Oba zwierzątka są oczywiście bardzo charakterne i jedyne w swoim rodzaju. Lis lubi rządzić i przewodzić, a prosiaczek podporządkowuje się lisiej woli i chętnie realizuje jego wizje. Nie mniej jednak ma również swoje pomysły i dobrze kombinuje.

Kawiarenka pod Ptasim Ogonem

W tej części przygód, Lis postanawia skompletować kolekcję ptasich piór. Album z piórami, który pokazuje Prosiaczkowi zawiera dwa „bardzo rzadkie” okazy: pióro kury zwykłej i pióro kury niezwykłej. Oczywiście Lis planuje powiększyć kolekcję i aby tak się stało razem z Prosiaczkiem otwierają Kawiarenkę pod Ptasim Ogonem. Idzie im świetnie, kolekcja piór się powiększa, ale sytuacja trochę wymyka się im spod kontroli.

Leśna Gazeta

W tej części Lisek i Prosiaczek zainspirowani Krową, która „…miała mnóstwo gazet i tygodników” postanawiają otworzyć własną gazetę. Lisi Hejnał – Kurier Prosiaczka, bo tak ostatecznie nazwali swoje wydawnicwo, miał być źródłem leśnych, okolicznych newsów. Lis zostaje Rudaktorem, a Prosiaczek reporterem tropiącym wydarzenia. Sporów i dyskusji na linii Rudakora i Reportera jest bez liku. Nie ma zgodności co ma znaleść się ostatecznie w pierwszym numerze. Jednak koniec końców gazeta zostaje wydana, a super newsem okazuje się pewne wydarzenie, można by rzecz z udziałem pracownika gazety 🙂 Nie będę zdradzać co się wydarzyło, w każdym razie gazeta została wydana i cieszyła leśnych mieszkańców jeszcze długo.

Za co polubiliśmy serię Lis i Prosiaczek?

Na szczególną uwagę zasługuje absurdalny humor, spontaniczne dialogi, wartka akcja i sympatyczni zwierzęcy bohaterzy. Książki czyta się błyskawicznie, od początku do końca.

Co ciekawe, o ile ilustracje w Leśnej Gazecie bardzo mi się podobały, o tyle w Kawiarence już nie. Postacie ptaków wręcz karykaturalne i odrażające, nie podobały się ani mojemu synowi ani mi. Według mnie granica groteskowości została tu nieco przekroczona. Sami popatrzcie i oceńcie zdjęcia, które dla was wybrałam.

W przekładzie polskim jest już dostępna kolejna, trzecia cześć serii Lis i Prosiaczek, pod tytułem Bieg z zagadkami. Oryginalnie cała seria to w sumie trzynaście tytułów, można na nie zerknąć tutaj.

Kawiarenka Pod Ptasim Ogonem, Bjørn F. Rørvik, wydawnictwo Druga Noga, 40 stron, wiek 5+

Leśna Gazeta, Bjørn F. Rørvik, wydawnictwo Druga Noga, 58 stron, wiek 5+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *