Kosmiczne Wyzwania
9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Kosmos

Kosmiczne Wyzwania – Jak budować statki … i spełniać marzenia

Kosmiczne Wyzwania to wiedza oraz świetnie opowiedziana historia o spełnianiu marzeń. To również opowieść o wytrwałości w dążeniu do wielkiego celu, aby stać się częścią zespołu, który odkrywa kosmiczne przestworza i buduje kosmiczne maszyny. Autorem książki jest Artur Bartosz Chmielewski, syn Papcia Chmiela stworzyciela Tytusa, Romka i Atomka, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. W Kosmicznych Wyzwaniach razem z kosmicznym inżynierem z Polski, pracownikiem NASA czytelnicy poznają wiele ciekawostek na temat pracy oraz wyzwań jakim muszą sprostać konstruktorzy obiektów oraz urządzeń kosmicznych: lądowników, łazików czy teleskopów. Kosmiczne Wyzwania to taka książka, od której trudno się oderwać, która powinna znaleść się na dziecięcej półce. Inspiruje, uczy i bawi w inteligentny sposób. Jak pisze autor jego motto to „Wystarczy pokombinować„, bo nauka jest mega ciekawa.

Co kryją w sobie Kosmiczne Wyzwania

Książkę tworzy dziesięć rozdziałów, w których poznamy historię autora oraz jego drogę do NASA. Dalej młodzi czytelnicy dowiedzą się między innymi:

  • co to jest lądownik oraz jakie okoliczności towarzyszą kosmicznym lądowaniom;
  • jak może wyglądać kosmita (w roli kosmity wystąpi sam Tytus);
  • jaka jest główna misja NASA;
  • o warunkach panujących na Tytanie, który nieco przypomina Ziemię;
  • czarnej dziurze, w której „… załamują się znane nam prawa fizyki”;
  • o kosmicznych technologiach, które nasze codzienne życie czynią łatwiejszym.

Czy wiecie, że „W lipcu 2020 wraz z nowym łazikiem Perseverance, na Marsa poleciał pierwszy w historii kosmiczny helikopter”. Jego zadaniem jest przekazanie łazikowi informacji, w którą stronę może bezpiecznie jechać, a „Tylko w naszej Galaktyce istnieje ponad 100 miliardów gwiazd…” Trudne do pojęcia.

Zadania do wykonania budują zaangażownie

W książce dzieci znajdą również zadania do wykonania z wykorzystaniem zupełnie prostych przedmiotów. Za to wnioski z nich płynące otwierają umysły oraz skłaniają do „wielkich” przemyśleń. Na końcu znajdują się Rozwiązania zdań z komentarzem. A tuż za nimi Słowniczek pojęć. Ciała niebieskie, ciemna materia, egzoplanety czy orbita staną się jasne jak słońce.

Jak się uczyć?

Bardzo podał m się rozdział o tym Jak się uczyć? Poniżej kilka z rad w skrócie. Warto poznać je wszystkie, aby przekazać dzieciom:

  • Nigdy nie obawiaj się porażki…
  • Zadawaj pytania…
  • Nie ucz się na pamięć…
  • Nie ściągaj…
  • Kochaj to co robisz…

Książka pisana jest lekkim, zrozumiałym dla każdego językiem. Autor ma tę umiejętność pisania oraz opowiadania o rzeczach trudnych w prosty sposób. Ważne kwestie umieszczone zostały w ramkach. Wiele jest zdjęć, rysunków oraz infografik, ale również kilka ilustracji komiksowych Papcia Chmiela. Jest przejrzyście, jak również dobrze rozplanowane. Dobrze się czyta. To książka która inspiruje oraz zachęca do młodego czytelnika do myślenia.

Poniżej możecie „Zajrzyj do środka”, które zaczerpnęłam ze strony wydawnictwa Znak

Inne wspaniałe, ciekawe kosmiczne książki znajdziecie w kategorii Kosmos > TUTAJ. Polecam

Kosmiczne Wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy, Artur B Chmielewski, wydawnictwo znak emotikon, 192 strony, wiek około 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *