Łapa w łapę
6 - 8,  Dla dzieci,  Pies,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt

Dziś polecam waszej uwadze, bardzo, ale to bardzo zwierzęcą książkę pod tytułem Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt. To historia pisana z psiej perspektywy. Głównymi bohaterami są dwa psy: Nord i Łajma – łajki, czyli rasa psów pochodząca z północy, z Syberii. Kiedy szczenięce rodzeństwo podrasta trafia do nowego właściciela i nowego domu. Tam czekają już inni domownicy: dorosłe już psy Maniek i Ronja, kot Kit Kiciuliński oraz dzicy mieszkańscy pobliskiego lasu. Odważne, żądne przygód szczeniaki spłatają niejednego figla….

Sekretne życie leśnych zwierząt

Psie przygody spisane zostały w osiemnastu rozdziałach. Czytelnicy poznają szczeniaki kiedy jeszcze opiekuje się nimi psia mama. Potem będą im towarzyszyć w drodze do nowego domu, gdzie czeka je nowa rodzina i gdzie będą dorastać. Razem z Nordem i Łajką przeżyją nocną wyprawę na dziką świnię czyli dzika. Poznają rodzinę borsuków, małe ryjówki, parę zakochanych jenotów, lisa który wpada we wnyki; wilka, wydrę, skoczki leśne… W opowieści wpleciono wiele informacji o tych zwierzętach, ich zwyczajach i leśnym życiu.

Dzieci dowiedzą się kim jest kłusownik i jakiego cierpienia przysparza on często dzikim stworzeniom. Przeczytajcie to, co opowiadał lis:

„Pewnego dnia oddaliłem się od naszej nory aż na kraniec lasu. Polowałem na dzikiego królika. Nagle poczułem straszny ból. Próbowałem biec dalej, wtedy jednak ból stawał się jeszcze większy… Coś mocno trzymało mnie za łapkę…”

Poznają prawdę o tym, że nie wszyscy ludzie są dobrzy dla swoich pupili. Przeczytajcie, co powiedział Misiek:

„Jestem Misiek, pies z wioski. Ludzie bardzo źle mnie traktowali. Mieszkałem w budzie na podwórku. Uwiązany na łańcuchu, nie mogłem od niej odejść daleko. Kiedy próbowałem prosić o jedzenie i szczekałem, ktoś przychodził, ale nie po to, żeby mnie nakarmić, tylko po to, by mnie uderzyć….”

Przytoczę wam, jeszcze jedną niezwykle mądrą zwierzęcą myśl, z którą się w pełni zgadzam. Warto ją przekazać dzieciom:

„Tak jak nam, psom, nie wolno krzywdzić ludzi i innych zwierząt, tak i ludzie powinni postępować szlachetnie wobec nas i cenić nasze oddanie i naszą miłość”.

W Łapa w łapę jest też wiele dobrych chwil i pięknych momentów, na przykład wtedy, gdy szczeniaki po raz pierwszy oglądają latające świetliki, bawią się z małym dzikiem – warchlakiem Dyziem, czy pływają w rzece z wydrą Maksiem. Łapa w łapę to historia o dorastaniu i odkrywaniu. Wzlotach i upadkach.

Spis bohaterów

Na końcu książki znajduje się pomysłowy spis wszystkich zwierząt, które wystąpiły w opowieści. Dzieci zobaczą ilustracje postaci wraz z krótkim opisem gatunku. Przyznam, że nie znałam wcześniej rasy Łajka ani Elkhund`a, dowiedzieliśmy się, że ryjówka to najmniejszy ssak świata i bliżej poznaliśmy jenota. Zobaczcie niżej jak sympatyczne są to zwierzęta. O łajkach więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Sekretne życie leśnych zwierząt

Historia Norda i Łajki jest starannie wydana, w grubej oprawie. Łatwo i szybko się ją czyta ponieważ rozdziały nie są zbyt długie, za to dużo w nich sympatycznych ilustracji bohaterów.

Książka Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt to:

  • fajna przygoda, przy której dzieci spędzą miło czas;
  • spora dawka informacji o zwierzętach, tych domowych i tych dzikich;
  • sposób na to, aby przekazać dzieciom jak ważne są dla nas zwierzęta i że należy je traktować z szacunkiem.

Książka bawi, uczy i uwrażliwia. Jest doskonała dla dzieci, które interesują się przyrodą i światem zwierząt. Dla tych co planują lub mają w domu czworonoga. Świetna wakacyjna lektura.

Jeśli szukacie książek z pieskami w rolach głównych, to zapraszam do obejrzenia wpisów o książkach: Psygoda na czterech łapach TUTAJ oraz serii o mopsiku: Mopsik, który chciał zostać króliczkiem, Mopsik, który chciał zostać reniferem, Mopsik, który chciał zostać syrenką.

Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt, Ewa Zgrabczyńska, wydawnictwo Znak, 160 stron, oprawa twarda, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *