Lasoterapia dla dzieci
6 - 8,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Lasoterapia dla dzieci – Leśne zabawy na cały rok

Lasoterapia dla dzieci to niezwykła książka, która dostarcza pomysłów na leśne zabawy o każdej porze roku. Myślę, że szczególnie fajnie rozpocząć z nią przygodę teraz wiosną, latem kiedy w lesie można odkryć i zrobić tyle ciekawych rzeczy. Autorki zapraszają czytelników na leśne wyprawy, w czasie których dzieci będą odkrywać i bawić się „będąc blisko z naturą”. Książka niezwykle kolorowa i angażująca. Na samym początku młodzi czytelnicy znajdą wszystko to, co „w plecaku warto mieć”. Czyli bidon, przekąski, lupę … Następnie objaśnione zostają zasady panujące w lesie. Fajnie, że mowa jest również o zagrożeniu jakim są kleszcze. Książka jest zeszytem, w którym można domalować i dopisać wszystko, na co ma się ochotę, a zabawę zacząć w dowolnym momencie. Ciekawi?

Lasoterapia zaczyna się….

Wiosną, kiedy wszystko co zielone i żywe budzi się do życia. Rozpoczynamy od spaceru po lesie, podczas którego można zrobić kij wędrowca lub wiatrowskaz, zaobserwować odcienie koloru zielonego lub ślimaka, rozwiązać leśne sudoku.

Latem, wszystko jest już w pełni życia. Jest ciepło, dni nadal długie, a noce ciepłe. Będąc na spacerze właściciele tych niezwykłych książek będą mogli stworzyć własną leśną ścieżkę, doświadczyć masażu mózgu chodząc na boso czy upleść korale z poziomek.

Jesienią, świat roślin i zwierząt szykuje się do zimy. Zwierzęta zbierają zapasy, liściaste drzewa gubią liście, a Lasoterapia proponuje dzieciom leśną mandalę, bukiet z jesiennych liści oraz zabawę w detektywa szyszkę.

Zimą, kiedy przyroda zasypia, młodzi przyrodnicy nie będą się nudzić praktykując wdzięczność, skoki w dal, czy rozpoznając zwierzęce tropy i zdobywając „śnieżną wiedzę”.

Bardzo podobało nam się przypomnienie dat wszystkich pór roku. To praktyczne, szczególnie w klasach 1-3 te daty to istotny szczegół. Fajny jest też stały element Drzewa, który w każdym z rozdziałów należy uzupełnić stosownie do pory roku, z natury.

Wszystkie zaproponowane aktywności są łatwe do samodzielnego wykonania. Potrzebne jest wprawne oko, chęci i ciekawość oraz kreatywność. Różnorodność zadań, bogactwo kolorów, o którym wspomniałam na początku sprawia, że ta książka spodoba się dzieciom. To doskonała edukacja przyrodnicza przez zabawę. Warto też zwrócić uwagę na staranne wydanie Lasoterapii. Twarda oprawa a we wnętrzu dość sztywne stronice.

Czas wakacji i Lasoterapia dla dzieci będzie wspaniałą przygodą.

O lesie i jego mieszkańcach dowiecie się również z książki O czym szumią drzewa TUTAJ.

Lasoterapia dla dzieci, Agata Preuss, Dorota Zaniewska, wydawnictwo Dragon, 96 stron, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =