Lokomotywa
4+,  Anglojęzyczne,  Wiersze dla dzieci

Lokomotywa – Lubimy czytać polskich autorów

U nas dziś książka pod tytułem Lokomotywa, którą chcę Wam pokazać przy okazji trwającego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”  Wspieramy akcję i kibicujemy, jak zawsze czytając. Jednak u nas Lokomotywa oraz inne wiersze Juliana Tuwima w wersji polskiej i angielskiej, w jednym wydaniu. Wydaniu zupełnie wyjątkowym, zawierającym trzy znane i lubiane przez dzieci wiersze: Lokomotywa, Rzepka oraz Ptasie Radio. Niech piękna polska literatura wędruje w świat.

Lokomotywa

„Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa…”

a obok tłumaczenie klasyki na język angielski. Pięknie namalowana tłusta lokomotywa stanowi tło dla słów.

Rzepka

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie, Chodził tę rzepkę oglądać co dzień….”

Ten wierszyk jest dla mnie o tyle wyjątkowy, że w przedszkolnym przedstawieniu wcielałam się w jedną z postaci. Rzepka to wierszyk uwielbiany przez dzieci, choć wersja polska jest płynna, wpada w ucho i zostaje w pamięci to wersja angielska już niezupełnie.

Ptasie Radio

„Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju….”

Fantastyczny wiersz, w którym wystąpiła cała plejada ptasich bohaterów. Wersja angielska wydaje się być prostsza niż Rzepka, a ponad to nazwy ptaków w tłumaczeniu to niezła gratka. Bardzo ciekawe.

Polecam wiersze Julian Tuwima w tym wydaniu jako ciekawostkę ponieważ czytanie przekładu wierszy na język angielski nie należy do prostych. Jest zdecydowanie dla zaawansowanych, ale warto podjąć wyzwanie. „Tłumaczenie edycji na język angielski opracowano na podstawie edycji z 1939 roku”. Książka została wydana w twardej oprawie, w środku sztywne, mocne stronice. Teksty znane od pokoleń oraz naprawdę zdobne ilustracje, wpadną w ucho i oko dzieciom.

Piękny wiersz dla dzieci, który może was zainteresować znajdziecie również TUTAJ.

A więcej o XX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” i jego programie znajdziecie TUTAJ.

Lokomotywa, Julian Tuwim, Wydawnictwo LTW, 44 strony, dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *