Dla Rodziców

Metoda MONTESSORI od 6 do 12 lat

Dziś Waszej uwadze polecam książkę pod tytułem Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Najzwięźlej określając książka ta, to wiedza, inspiracja i motywacja w jednym.

W książce znajdziecie informacje o tym kim była Maria Montessori i jak stworzyła nową filozofię nauczania nazwaną od swojego nazwiska. Metodę Montessori, która „umożliwia dzieciom spontaniczne wyrażenie siebie w uczeniu się. Metodę, która staje się dziś coraz bardziej popularna i coraz bliższa, nam rodzicom. W książce metoda została opisana z perspektywy uczniów, nauczycieli i rodziców. Zarówno tych, którzy korzystają z metody aktualnie i tych którzy korzystali w przeszłości.

Dla mnie wartościowe w książce jest również informacja o tym, jakie inne publikacje Marii Montessori są dostępne i z jakich źródeł mogę jeszcze skorzystać, aby pogłębić swoją wiedzę.

Osobiście, pełni identyfikuję się i popieram to podejście w nauczaniu i byciu ze swoim dzieckiem, choć mój syn chodzi o szkoły klasycznej. Sama więc jako rodzic, staram się być blisko niego i opowiadać mu świat, budząc w nim ciekawość i wewnętrzną motywację.

Poniżej zamieszczam kilka ciekawym fragmentów, które w szczególny sposób są mi bliskie i które Wam również polecam:

„Edukacja kosmiczna (tak nazwano podejście do uczenia się dzieci w wieku 6-12 lat), prowadzona od ogółu do szczegółu, jest realizowana za pomocą pięciu wspaniałych opowieści, które przygotowują dekoracje do wielkiej sceny. Te historie to powstawanie wszechświata, powstanie życia na Ziemi, historia ludzi, historia pisma i historia liczb….”. Historie te podkreślają istotę „więzów współzależności” w naszym świecie.

„…dziecko ma się zawsze czuć upoważnione do działania.”

„… wzmacnia wiarę w powiedzenie, że chcieć to móc….”

” Wiara w marzenia i to, co niemożliwe, pozwala mi trzymać głowę wysoko, ponieważ rozumiem, że wszystko jest możliwe”. – fragment opowieści byłego ucznia szkoły Montessori.

„W codziennym życiu chodzi o docenienie wagi słów dziecka.”

„Im bardziej wolne jest dziecko, tym bardziej uczy się kontrolować siebie.” „… obdarzanie go coraz większym zaufaniem doprowadzi do tego, że będzie mogło stawiać się coraz bardziej odpowiedzialne.”

„W relacjach kierujemy się wartościami, które chcemy przekazać.”

„Zadaniem dorosłego jest pomaganie dziecku w uświadamianiu sobie jego własnej roli i roli każdej rzeczy w tym rozległym wszechświecie.”

Mądrych i wspaniałych przekazów w książce jest naprawdę wiele. Od każdego z nas, rodzica zależy jak chcemy pokazywać swojemu dziecku świat i z których wskazówek korzystać. Nie mniej jednak warto wiedzieć jaki zestaw narzędzi mamy do dyspozycji, aby wspomóc swoje rodzicielstwo i wybrać dla siebie to co zgodne z naszymi wartościami.

Polecam Metodę Montesorii od 6 do 12 lat, bardzo rzetelnie napisana i ciekawa lektura.

Metoda Montessori do 6 do 12 lat, Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi, wydawnictwo RM, 222 strony, dla Rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × trzy =