6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne

Na końcu języka – frazeologia dla małych i dużych

Każdego dnia rozmawiając z drugą osobą, używamy niezliczonej ilości słów, które często łączą się w zdania, powiedzenia, związki frazeologiczne i przysłowia. Zwroty i sformułowania są często tak zakorzenione w naszych głowach, że po prostu ich używamy, nie wiedząc jaka jest ich geneza i dlaczego te, a nie inne słowa zostały użyte. Dlatego książka pod tytułem Na końcu języka, trafiła się nam, czytelnikom jak ślepej kurze ziarno. Jest ona cudowną skarbnicą wiedzy na temat znaczenia słów dla młodszych czytelników.

Na końcu języka to zbiór ponad setki, najczęściej używanych związków frazeologicznych i powiedzeń. Aż dziw bierze, że jest ich tak wiele. A jeszcze większy dziw bierze, że większość faktycznie jest nam dobrze znana. Za to ich pochodzenie już mniej.

Związki frazeologiczne

W pierwszej części książki znajdziecie związki frazeologiczne czyli „związki złożone z minimum dwóch słów, których znaczenie wynika z poszczególnych wyrazów. Mogą one zastępować całą wypowiedz, czasami są rymowane, czasami korzystają ze słów archaicznych, których się już nie używa potocznie„.

Przysłowia

Drugą część książki autorka poświęca przysłowiu, które „jest rodzajem mini tekstu, historyjki”. Przysłowie może być rymowane, tak jak związek frazeologiczny i może być zbudowane z archaicznych, nie używanych już często słów. Przysłowia tak samo wzbogacają naszą wypowiedź, czyniąc ją ciekawszą i barwniejszą.

Poniżej wybrane przykłady – ilustracje, związków frazeologicznych i przysłów zaprezentowanych w książce.

Każdy z rozdziałów kończy się sekcją ćwiczeń. Bardzo fajny pomysł. Książkę można czytać rodzinnie i jest przy tym mnóstwo zabawy. Z pewnością przyda się też dzieciom do szkoły.

Książka ma nieduży format, twardą oprawę, ciekawą i niebanalną szatę graficzną. Znaczenia wyrazowe są wyjaśnione zwięźle i jasno, w sam raz dla młodego czytelnika.

Zdecydowanie książka godna polecenia, będzie się doskonale prezentować w waszej biblioteczce i będziecie z niej korzystać przez długi czas. Na końcu języka to też świetny pomysł na prezent dla dzieci w wieku szkolnym.

Na końcu języka, Anna Kamińska – Mieszkowska, wydawnictwo PWN, 224 strony, według mnie do czytania z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 + osiemnaście =