Najgorsze Dzieci Świata
13 +,  9 - 12,  Dzieci,  Śmieszne

Najgorsze dzieci świata książka, która podoba się dzieciom

Najgorsze dzieci świata to zbiór dziesięciu historii, w których bohaterami są zadziwiająco paskudne dzieciaki. Jest po równo, pięć dziewczynek i tyleż chłopców. Książka rozpoczyna się wprowadzeniem, którego celem jest zniechęcenie do czytania, ale powiedzmy sobie szczerze, działa to wręcz odwrotnie. Czytając tytuł książki byłam ciekawa o jakie konkretnie najgorsze dzieci chodzi. Przecież nie ma złych dzieci!

Otóż, zerknijcie na spis treści poniżej, w osobliwej galerii koszmarnych dzieci znaleźli się:

Stach Ślinotok – który ubóstwia spać i śpi wszędzie i o każdej porze, a przy tym ślini się przeokrutnie. Ta przypadłość sprawi mu w końcu niemały kłopot podczas wycieczki szkolnej do muzeum. „Na przykład podczas meczów piłki nożnej zgłaszał wie na pozycję bramkarza, a potem wdrapywał się na siatkę i tam układał do snu”.

Magda Mazgaj – starsza siostra Wilhelma, która swoje mazgajstwo i płaczliwość wykorzystuje przeciwko bratu. Ale do czasu „Obejrzała się za siebie i z przerażeniem odkryła, że mama, tata i brat przyglądają jej się przez szparę w drzwiach…. Co im teraz powie?”

Wicio Wszarz – szalony chłopiec, który wyhodował tyle wesz w swoich włosach, że stał się Superłotrem siejącym spustoszenie. „Wracajcie do domów albo Wicio Wszarz Ukaże Wam całą swoją Potęgę!” – krzyczał kiedy mieszkańcy miasteczka przyszli pod jego okno uzbrojeni w grzebienie.

Becia Bajzel – bałaganiara, której nie straszne były zasmarkane chusteczki, śmierdzące skarpety, uświnione plastry i dziesiątki innych okropności. Jednak nawet na Becie i jej bałagan znalazł się mocny, a jego pojawienie się to wielka przestroga dla dzieci, bo „Bliżej nieokreślony… Stwór wykluł się z ponurej, zafajdanej otchłani, jaką stał wie pokój dziewczynki…”

i jeszcze Weronika Wiercipiętka, Gutek Gmeracz, Mądraliński Ming, Wietrzna Wikta, Drętwy Dariusz oraz Kanapowa Krysia. Brzmi paskudnie, prawda?

Z przymróżeniem oka i humorem autor opisuje niezwykłe, okropne perypetie dzieciaków. Na całe szczęście opowieści kończą się pozytywnie, w przeciwnym razie książki nie znalazłaby się na liście poleconych.

Kiedy czytałam o Wiciu Wszarzu przechodził mnie dreszcz autentycznej odrazy, a równocześnie w oku mojego syna pojawił się błysk zachwytu zmieszany z niedowierzaniem. Książka Najgorsze dzieci świata to jakby spełnienie czarnych, mrocznych marzeń naszych dzieci, o tym aby nie sprzątać, jeść duuużo deserów, wylegiwać się do woli i dać nauczkę nielubianemu nauczycielowi.

Kolorowy zawrót głowy

Najgorsze dzieci świata poza zabawną treścią mają też fantastycznie, barwną szatę graficzną, którego autorem jest Tony Ross. Każda strona aż kipi śmiesznymi rysunkami, pokreśleniami tekstu, tudzież jego wykręceniem w różne strony. Czasami tekst jest w chmurce, czasami w postaci listy. Eksplozje, pluski, okrzyki, odrażające zapachy – wszystko to jest odpowiednio, soczyście zobrazowane. Wspomnę jeszcze, że książka wydana jest w twardej, mocnej oprawie, a dodatkowo okrywa ją papierowa okładka i to nie byle jaka, bo czerwona ze złotymi, tłoczonymi napisami i stemplem o taki treści:

„Uwaga! W środku dziesięć cudownie okropnych opowiadań…”.

Nie czytaj tej książki

Czy zachęcam do przeczytania Najgorszych dzieci świata?

Tak. Fajnie jest przeczytać coś totalnie zakręconego i zaskakującego. Książkę, która wprawia w konsternację i pozwala spojrzeć na wyolbrzymione zachowania i dzikie pomysły z bezpiecznej perspektywy. Może dzięki teamu, jakieś dziecko przestanie dłubać w nosie albo zacznie sprzątać swój pokój. Kto wie? Najgorsze dzieci świata to czysta rozrywką dla dzieci. Dzieci będą miały także ubaw z tego jak kwaśne miny będą mieli rodzice podczas czytania. Jeśli szukacie czegoś zabawnego, to ta książka właśnie taka jest.

Najgorsze dzieci świata doczekały się już kontynuacji, część 2 można podejrzeć na stronie wydawcy TUTAJ

TUTAJ możecie przeczytać o Davidzie Williamsie oraz zobaczyć wszystkie jego książki.

Jeśli Wasze dzieci lubią śmieszne książki to Pirat Jędruś TUTAJ oraz Smacznego Proszę Wilka TUTAJ też będzie im się podobał.

Najgorsze dzieci świata, część 1, David Williams, wydawnictwo Mała Kurka, 272 strony, wiek 8+

2 komentarze

  • Ola

    Moim dzieciakom też się bardzo spodobała. Ja już nie nadążam z czytaniem wszystkiego , więc dzieci (10 i 12 je są w nim już autonomiczne i niecenzurowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × cztery =