Świąteczne książki dla dzieci
3 - 5,  6 - 8,  Świąteczne

Najpiękniejsze książki na Święta – zestawienie

Dziś świąteczne podsumowanie czyli Książki na Święta – zestawienie naszych ulubionych książek. Są to nie tylko nowości, które opisywałam przez ostatni czas, ale również książki z ubiegłych lat. Opowieści świąteczne wspaniale budują atmosferę świąt, pobudzają wyobraźnię dzieci, ale też budują duże oczekiwania względem Mikołaja, który przecież może wszystko 🙂 W książkach znajdziecie nie tylko piękne historie, ale również zadania dla dzieci, świąteczne tradycje, także te z różnych zakątków świata, teksty kolęd czy przepisy na przysmaki. W tym roku nowych interesujących książek świątecznych było na rynku bardzo, bardzo dużo. Nie jest łatwo wybrać to, co dla nas najlepsze. Mam nadzieję, że zaglądając z nami do wnętrza naszych książek znajdziecie coś dla siebie.

Czas przedświąteczny, mimo że w tym roku inny niż wszystkie dotychczas, jest wyjątkowy i staram się by był radosny. Wiele dla mnie znaczy to, że mój syn czeka na Świętego Mikołaja i cieszy się tym wszystkim co robimy, by stworzyć atmosferę świąt, w tym również czytaniem książek. Tak, więc zapraszam na zestawienie.

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

To propozycja dla młodszych czytelników (3+), stąd też mniej w niej tekstu, a za to więcej przepięknych ilustracji. Bohaterką książki jest krowa, postać dobrze znana dzieciom z cudownej serii Mama Mu. Druga postać to również tytułowy Pan Wrona, można powiedzieć skomplikowana osobowość. Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony to ciepła opowieść o magii świąt, tolerancji, zrozumieniu, dzieleniu się i byciu razem. „Wigilijna noc wciąż trwa, a przyjaciel siedzi obok. Panie Wrono – ty i ja. Jak nam dobrze tutaj z sobą!”. Spodoba się wszystkim maluchom. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Opowieści o Świętym Mikołaju

To jedna z moich ulubionych książek, może dlatego, że kojarzy mi się z dzieciństwem. Niepozorna, mała, w miękkiej oprawie, a jednak cudowna. Z pięknymi obrazkami, idealnymi dla najmłodszych czytelników (3+). To pięć opowiadań z przesłaniem, o tym, żeby nieść pomoc, zło dobrem zwyciężać, troszczyć się o innych, szanować i dbać o przyrodę. A nade wszystko, o tym, że jeśli ofiarowujemy serce innym, to ofiarowane dobro do nas wraca i wędruje dalej do innych potrzebujących. Bohaterami historii są małe elfy, aniołki, dzieci, Święty Mikołaj oraz zwierzęcy bohaterzy. Każdy rozdział to oddzielna historia. Przepiękna i ciepła książeczka. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Dobranocki na Gwizadkę

Przepiękne opowieści dla starszych dzieci (6+) wraz z fenomenalnymi ilustracjami. Wszystkich opowieści jest jedenaście, a każda wyszła spod pióra innego autora. Dzięki temu książka jest zróżnicowana tematycznie, pisana odmiennymi stylami, ale w tym samym świątecznym klimacie. Mali czytelnicy przeczytają historie o Mikołaju, prezentach, świątecznej gorączce, marzeniach ale też samotności. Piękna książka do czytania przez kolejne lata i pokolenia. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Kosmiczne święta

Bohaterką Kosmicznych świąt jest dziewczynka Rutka, która od Mikołaja życzy sobie przyjaciela i psa. Można powiedzieć, że jeszcze przed gwiazdką jej marzenie się spełnia, bo niespodziewanie dziewczynka zyskuje kosmicznego przyjaciela Kosma. Razem będą przeżywać przygody i wiele się od siebie nauczą. Książka o przyjaźni, relacjach i tym, co w świętach najważniejsze. Książka to prawdziwa księga, 24 rozdziały i większa czcionka, wygodna dla dzieci do samodzielnego czytania. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Elf do zadań specjalnych

To tegoroczna nowość w naszej biblioteczce. Opowieść o tym co dzieje się, a raczej co się wyprawia w Wiosce Świętego Mikołaja przed Świętami. Bohaterami jest oczywiści Mikołaj, ale na piewszym planie całej historii są elfy, krasnoludki, trolle oraz dzieci. Wydaje się, że tego roku święta zmierzają ku katastrofie i nie będzie prezentów, ale… na szczęście zdarzy się coś magicznego, coś co bardzo nam się podobało. Książka wzrusza i łapie za serce, opowiada nie tylko o fabryce prezentów i listach z życzeniami, ale również o dziecięcych uczuciach. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Mopsik, który chciał zostać reniferem

Jest to trzecia z serii książka, w której możemy śledzić losy małej suczki rasy mopsik, imieniem Peggy oraz jej rodziny. W tej części rodzina przechodzi trudne chwile i mimo, że zbliżają się święta nikt w domu nie ma ochoty na świętowanie. Peggy pragnie szczęścia dla swoich bliskich i postanawia najpierw zostać reniferem by odszukać Świętego Mikołaja, a gdy to się nie udaje, sama na własnych krótkich nóżkach wyrusza na poszukiwania. Przygody Peggy i jej rodziny są zawsze pełne ciepła, pokazują jak ważne są rodzinne więzi i jak wiela jest moc rodziny. Polecam nie tylko tę świąteczną część ale rownież dwie wcześniejsze książki z Peggy w roli głównej (TUTAJ i TUTAJ). Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ

Jak Winston uratował święta

Historię Winstona czytamy nadal. Piękna książka o wędrówce małego myszka Winstona, który znalazł dziecięcy list do Świętego Mikołaja i z całego serca pragnie go dostarczyć. Po drodze spotyka innych wspaniałych zwierzęcych bohaterów, którzy bezinteresowanie angażują się w pomoc Winstonowi. Jak skończy się ta wędrówka tego jeszcze nie wiemy. W książce są 24 rozdziały, po jednym na kolejne dni grudnia i w takim tempie czytamy książkę. Oprócz opowieści jest też wiele wspaniałych przepisów, ozdób do samodzielnego wykonana, tradycje z innych części świata. Wszystko pięknie acz z umiarem i wielkim smakiem zaplanowane. Towarzyszyć Winstonowi w tej wędrówce to wielka przyjemność. Pełną recenzję wraz z ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ.

Cieszmy się tym przedświątecznymi chwilami, spędzajmy razem czas i czytajmy piękne opowieści dzieciom. Te chwile z bajkowymi bohaterami na zawsze pozostaną w dziecięcych sercach. Niech wszystkie elfy, krasnoludki, aniołki, zwierzątka zaczarują was i wciągną w magiczne świąteczne opowieści.

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, autor Juljja Wieslander, ilustracje Sven Nordovist, wydawnictwo Zakamarki, 28 stron, wiek 3+

Opowieści o Świętym Mikołaju, Tamara Michałowska, wydawnictwo Siedmiogród, 96 stron, wiek według mnie od 4 lat

Dobranocki na Gwiazdkę, zbiór prac wielu autorów, piękne ilustracje Ewa Beniak-Haremska, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 224 strony, wiek 6-10 lat

Kosmiczne Święta, autor Ingelin Angerborn, ilustracje Per Gustavsson, wydawnictwo Zakamarki, 100 stron, wiek 6+

Elf do zadań specjalnych, Katarzyna Wierzbicką, wydawnictwo Zielona Sowa, wiek 5 lat (starsze dzieci też będą zachwycone), 192 strony

Mopsik który chciał zostać reniferem, Bella Swift, wydawnictwo Wilga, 144 strony, wiek 6+

Jak Winston uratował święta, Alex T. Smitth, wydawnictwo Zielona Sowa, 176 stron, wiek 6 – 8 lat (uważam, że również młodsze dzieci będą pochłonięte tą historią)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × pięć =