6 - 8,  Edukacyjne

Gimnastyka mózgu? Pewnie. Poznaj nasze sposoby na dobrą zabawę z matematyką

Rynek wydawniczy pełen jest najróżniejszych zeszytów z ćwiczeniami, zagadkami i zadaniami dla dzieci. Jedne skupiają się na rozwoju kompetencji kreatywności, inne na ćwiczeniu logicznego myślenia, a jeszcze inne dają po prostu radość rozwijania swoich możliwości. Jak ze wszystkim, niektóre pozycje oferują odpowiedni poziom edukacyjny i co równie ważne estetyczny, faktycznie rozwijając dziecięce umiejętności. Inne nie warte są uwagi, czasu i naszych pieniędzy. Nasuwa się więc pytanie, co wybrać aby budować pozytywne nastawienie dziecka do matematyki.

Dziś chciałabym pokazać Wam nasze matematyczne zeszyty edukacyjne dla dzieci w wieku mniej więcej od 6 lat. Sprawdzone przez nas empirycznie. Zatem zaczynamy!

Fajna MATMA Zaczarowany Las

To zeszyt, w którym zadania zorganizowane są w leśnej krainie, a ich bohaterami są zwierzęta. Zadania są różnorodne i ciekawe. Na przykład w leśnej Cukierni dzieci mają rozszyfrować przepis, wykonać obliczenia aby skompletować jego składniki, a następnie mogą w domu wykonać ciasto według tego przepisu z kimś dorosłym.

Bardzo ciekawa szata graficzna, w stonowanych barwach i cudownie matowa, co pozwala skupić się na zadaniach.

Zaczarowany Las to: praca na liczbach do 10 i do 20; grupowanie liczb po 10; dodawanie, odejmowanie i mnożenie, metody liczenia w pamięci oraz zagadki.

Fajna MATMA Szkoła Czarodziejów

Tym razem dzieci znajdą się w krainie czarodziei gdzie rozwiązują zadania i zagadki związane z zamkami, budują wieżę, otwierają magiczne drzwi, przygotowują rycerzy do turnieju, katalogują księgi w bibliotece, gotują w kotłach. Jednym słowem naprawdę jest niebanalnie. Stopień trudności w książce rośnie.

Szkoła Czarodziejów to poznawanie liczb w zakresie do 1000, dodawania mnożenie i dzielenie; dalsze ćwiczenia metod liczenia w pamięci oraz zagadki logiczne.

Fajna MATMA to zeszyty skierowane do dzieci na różnym poziomie nauczania. Ja z 7 letnim Synem pracuję w Zaczarowanym Lasie, a Szkołę Czarodziejów przejrzeliśmy i odłożyliśmy na tak zwaną za chwilę. Obie książki na końcu mają zestaw naklejek, a Szkoła Czarodziejów również dyplom.

Kangurek Miko i zadania matematyczne dla klasy I

Wspaniały zestaw zadań przygotowany w formie zeszytowej. Nie ma tu kolorów. Mamy czarno – biały druk i grafiki. W zeszycie aż piętnaście rozdziałów grupujących zadania w zbiory zagadnień, od prostszych do trudniejszych. Tych zadań jest aż 259 i są przeróżne: szukanie elementów, dodawania i odejmowanie, dokańczanie rysunków, krzyżówki, różnice, labirynty, sudoku, cienie i mnóstwo innych propozycji nauki przez zabawę.

Kangurek to w mojej ocenie świetna pomoc dla zerówkowiczów i pierwszaków. Są też kolejne zeszyty dla II, III i IV klasy. Poza tym cena jest bardzo przystępna.

Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci

To książka zadań dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, ale też dla rodziców. Na początku znajdziecie 10 sprytnych pomysłów jak prowadzić trening umysłu dziecka. Nie chodzi tu tylko o matematykę, ale szeroko pojęty rozwój dziecka, od wyboru mądrych zabawek, poprzez odżywienie, rozwój fizyczny i rodzicielską obecność. Z każdą z tych rad zgadzam się w 100%.

Każdy nowy rozdział jest poprzedzony wstępem dla rodzica jak dalej pracować. Jest wiele odnośników do przydatnej literatury.

Zadania w książce są bardzo logicznie i przejrzyście poukładane. Nie ma chaosu. Jest porządek i ład. Nie będę wymieniać poszczególnych sekcji i rodzajów zadań. Zobaczcie sami na zdjęciach poniżej.

Rusz głową będzie nauką i podróżą nie tylko dla dzieci, ale również dla was.

Ćwicz swój mózg i zostań MATEMATYCZNYM GENIUSZEM

To ogromne kompendium matematycznej wiedzy. Zagadki, zadania i logiczne łamigłówki są wplecione w informacje o nauce. Dzieci poznają świat matematyki, dowiedzą się jak zbudowany jest umysł ludzki, jakie są różnice w umyśle ludzkim i sztucznej inteligencji, poznają znane osoby w dziedzinie oraz systemy liczenia, ciągi liczbowe, jednostki miary, odległości, rozmiary, kształty i przestrzenie, figury, wymiary. Słowem wszystko to, co należy do szeroko pojętej matematyki jako dziedziny. Na końcu quiz, słowniczek i odpowiedzi do wszystkich zadań. Poniżej dużo zdjęć bo trudno ująć całą tę masę zagadnień w kilku słowach.

Matematyczny Geniusz to książka na lata, młodsze dzieci nie wszytko będą w stanie zrozumieć. Do pewnych rozdziałów trzeba więcej czasu. Książka jest bardzo kolorowa, usiana przykładami, pełna śmiesznych postaci i bliskich dzieciom sytuacji. Uważam, że warto ją mieć i pomału dawkować wiedzę, wtedy kiedy dziecko będzie gotowe. Zgodnie z tytułem na pewno obudzi nie jednego geniusza.

Wiecie już z czego korzystamy i co polecam jako mama siedmiolatka. Co jednak ważne nie czytamy i nie robimy zdań od deski do deski, tylko treść dostosowuję do możliwości swojego dziecka i jego zapału do działania w danym momencie.

Matematyka może być fajna!

seria Fajna MATMA, Linda Bertola, Agnese Baruzzi, wydawnictwo Olesiejuk, około, 56 stron, cała seria do przejrzenia tutaj

Kangurek, Monika Kozikowska, 96 stron, wydawnictwo Niko

Rusz głową! Anne Lene Johnsen, tłumaczeni Justyna Czechowska, 168 stron, PWN, wiek 5-11 lat

Ćwicz swój MÓZG i zostań MATEMATYCZNYM GENIUSZEM, dr Mike Goldsmith, 128 stron, wydawnictwo Olesiejuk, dla starszych dzieci, zależy od zainteresowań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × jeden =