6 - 8,  Anglojęzyczne

Nauka czytania w języku angielskim – poznaj nasze książki (poziom początkujący)

Dziś kontynuacja wątku o nauce czytania. Tym razem jednak w języku angielskim. Ponieważ mój Syn całkiem nieźle radzi sobie z tym językiem, w naturalny sposób zaczęliśmy sięgać po książki. Najpierw czytałam ja, teraz powoli czyta moje dziecko. Jest nieco inaczej, trudniej niż z czytaniem po polsku, ze względu na różnicę między pisownią, a wymową, ale nauka czyni mistrza.

Zobaczcie więc z czego korzystamy i co mogę polecić na dobry początek.

Seria Read it yourself

Read it yourself with Ladybird (z Biedronką) to proste historie z ulubionymi postaciami dzieci. Zarówno Poziom 1 jak i 2 rozpoczyna się stroną, na której prezentują się kluczowe słowa do zapamiętania. Słowa kluczowe są potem często wykorzystywane w tekście. W serii Read it yourself znajdziecie bajecznie kolorowe ilustracje, prosto sformułowane zwroty i częste powtórzenia. Wszystkie te elementy sprawiają, że początek z czytaniem staje się ciekawą zabawą. Poziom 2 ma bardziej rozbudowane zdania, spis treści i index na końcu. Obie książki mają także na końcu, krótki quiz w postaci pytań.

Poziom 1 dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w czytaniu

Poziom 2 dla początkujących dzieci, które potrafią przeczytać proste i krótkie teksty, z pomocą kogoś starszego.


W serii z Biedronką są cztery poziomy trudności i ogromy wybór tematów. Całą serię najlepiej przejrzeć na stronie tutaj.

Seria Penguin Kids

Penguin Kids to cieniutkie, niepozorne książeczki i aż sześć poziomów zaawansowania, od 200 słów w Poziomie 1 do 1200 w Poziomie 6. To wielostopniowe rozszerzanie zakresu słów, pozwala dopasować poziom do umiejętności małego czytelnika. Dzięki współpracy z Disneyem, część tytułów to historie o filmowych bohaterach dobrze znanym dzieciom z bajek. Książki są przepięknie i kolorowo ilustrowane. Nasza o Nemo wprost kipi kolorami i ogląda i czyta się ją cudownie.

Na końcu książki dzieci znajdą zadania do wykonania, na przykład opowiedz co jest na stronie 1 (ćwiczy pamięć i umiejętność wypowiedzenia się), dopasuj obrazek do słówka (utrwala i poszerza słownictwo) czy odpowiedz na pytania (sprawdza czy dziecko przeczytało tekst ze zrozumieniem).

Póki co korzystaliśmy z dwóch pierwszych poziomów i zdecydowanie polecam.

Tutaj możecie przejrzeć i kupić wiele tytułów.


Poziom 1 – 200 słów

Poziom 2 – 400 słów


Seria Puffin Young Readers

Puffin Young Readers to seria, do której mam szczególny sentyment. Książka pod tytułem Turtle and Snake Go Camping była naszą pierwszą książeczką po angielsku. Sama nie wiem ile razy ją czytaliśmy, raz za razem.

Poziom 1, który czytamy to krótkie zdania, powtórzenia słówek i ciekawe ilustracje. Dziecko uczy się rozpoznawania brzmienia poszczególnych liter i zrozumienia sekwencji zdarzeń w historii.

Wszystkie tytuły od Poziomu 1 do 4, możecie przejrzeć tutaj. Tak samo jak w przypadku dwóch pierwszych serii, tutaj też tematów nie brakuje, wybór jest przeogromny. Dla młodszych wiele ożywionych zwierzęcych bohaterów (rysowanych) oraz tematy związane z najbliższym otoczeniem dzieci . Dla starszych dzieci już więcej o przyrodzie i zwierzętach (prezentowanych na fotografii) i ciekawe historie na przykład ta o Titanicu.


„Remember, sharing the love of reading with a child is the best gift you can give!”


Seria Compass Readers

Compass Readers podobnie jak Penguin Kids jest cieniutką, malutką książeczką. Taki można powiedzieć zeszycik. W serii znajdziecie aż 7 Poziomów, od 200 do 2500 słów.

Poziom 1 do 200 słów to prosta struktura teksu z eksponowanymi kluczowymi słowami. Na końcu słowniczek z ilustracjami.

Poziom 2 do 500 słów, jest dedykowany dla początkujących i pozwala rozwijać słownictwo i biegłość w czytaniu.

Książki można bezpłatnie odsłuchać na stronie wydawcy. I tak nasze książki: Seeds Travels można posłuchać tutaj, a When I Grow Up tutaj. Świetne rozwiązanie, że dziecko może posłuchać poprawnego, oryginalnego tekstu. Na stronie jest też możliwość przeczytania poradnika ze wskazówkami na co zwracać uwagę podczas nauki czytania.

Seria Już czytam po angielsku

Już czytam po angielsku to seria wydana w Polsce przez wydawnictwo Zielona Sowa. Jest to seria dla starszych dzieci w wieku od 9 – 11 lat, które znają angielski i są w stanie czytać. W poziomie Novice (Nowicjusz) Sporo tekstu i zdania złożone. Na końcu poszczególnych rozdziałów znajdują się pytania do tekstu, a na końcu książki słowniczek i zdania do wykonania.

Seria Już czytam po angielsku to przekład najbardziej znanych i lubianych przez dzieci bajek, takich jak Pinocchio, Alicja w krainie czarów czy Czarnoksiężnik z krainy Ozz. Tutaj znajdziecie aktualną listę tytułów.

Zdecydowanie jeszcze dla nas zbyt wymagająca, ale obiecująca.

Jeśli Wasze dzieci dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem po angielsku, to mam nadzieję, że powyższe inspiracje trochę Wam pomogą w wyborze lektury.

Z wielką przyjemnością przygotowuję każdy wpis na bloga. Pomóż mi proszę współtworzyć to miejsce. Będzie mi bardzo miło jeśli:

  • zostawisz komentarz (każdy sprawia mi ogromną frajdę),
  • polubisz mój funpage na Facebooku @NiceStoryPL (to motywacja do dalszej pracy),
  • a jeśli tekst był dla Ciebie ciekawy, podziel się nim ze znajomymi, których może zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × dwa =