Od początku
6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Od Początku czyli Powstanie i Rozwój Życia na Ziemi

Od Początku czyli Powstanie i Rozwój Życia na Ziemi to przepiękny, wielkoformatowy atlas dla dzieci, który odpowiada na wiele pytań stawianych przez ludzkość. Odpowiedzi na pytania: jak powstał Wszechświat? czy jak powstało życie? to wciąż hipotezy próbujące wyjaśnić rzeczywistość. Hipotezy oparte na latach badań i pracy naukowców na całym świecie. Przez wieki, człowiek w różnych częściach globu, próbował rozwikłać zagadkę naszego istnienia, tłumacząc ją na różne sposoby. Od Początku opisuje i dopuszcza mity, legendy, religie ale opiera się na nauce. Począwszy do kosmosu i teorii Wielkiego Wybuchu, przez narodziny życia na Ziemi oraz jego zmienne dzieje, poznamy jak najprawdopodobniej wyglądały dzieje Ziemi, aż do momentu kiedy pojawił się człowiek.

Razem z autorką atlasu, Katarzyną Bajerowicz, dzieci przemierzą miliardy lat i poznają przedstawicieli gatunków panujących w danym okresie na Ziemi. Poznają zupełnie niewiarygodne istoty, o różnych cechach: malutkie i wielkie, wodne i żyjące na ziemi, drapieżne i roślinożerne. Pojawiające się różne gatunki zwierząt i roślin przystosowywały się do warunków życia na planecie, do zmian klimatu, przemieszczania się lądów, wypiętrzania łańcuchów górskich, podnoszenia lub obniżania poziomu wód. Wszystkie te procesy trwały bardzo, bardzo długo.

Od Początku…

…jest bogate zarówno w treść jak i zachwycające ilustracje. Wielkie tytuły, wytłuszczenia oraz teksty w ramkach oznajmiają czytelnikowi to co ważne. Rozmach ilustracji, kolory i niesamowite stworzenia przemawiają do wyobraźni młodego czytelnika.

…to książka, po lekturze której zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy, poczują się bardziej zasobni w wiedzę. Jeśli ciekawi was:

  • Kiedy pojawiły się pierwsze ssaki?
  • Kim jest Sniesporaczek?
  • Jakie były pierwsze rośliny na Ziemi?
  • Jak zmieniała się skorupa ziemska?
  • Czy dzisiejsze skrzypy zawsze tak wyglądały?
  • Czym jest erozja?
  • Kiedy drzewa nauczyły się „dźwigać gałęzie i liście”?
  • Które drzewo jako jedyne przetrwało od czasów prehistorycznych aż do dziś. Nie jest tak popularne, ale można je zobaczyć za oknem. Ja nawet mijam takie, na drodze do szkoły mojego syna. To Miłorząb!

Nacieszcie oczy ilustracjami, bo to prawdziwa eksplozja kształtów i barw. Świat namalowany z wielkim rozmachem oraz bohaterzy narysowani w najdrobniejszych szczegółach zapraszają na wspólną podróż przez minione wieki.

Książka budzi ciekawość i zachęca do pogłębiania wiedzy na temat historii Ziemi.

Książka kończy się wzmianką o Superdrapieżcy. Domyślacie się kim on jest?

Zapraszam też do obejrzenia wpisów prezentujących inne, ciekawe przyrodnicze książki. Zawsze polecam Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury czy Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda. To dobra lektura.

Od Początku czyli Powstanie i Rozwój Życia na Ziemi, Katarzyna Bajerowicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 64 strony, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 7 =