Pierwiastkiwokolnas
6+,  Edukacyjne

Pierwiastki wokół nas, książka z okienkami – chemia dla dzieci

Pierwiastki wokół nas to książka, na którą polowałam od dłuższego czasu. Jak sam tytuł anonsuj, rzecz jet o pierwiastkach, bo

„Wszystko we wszechświecie składa się z malutkich klocuszków materii zwanych pierwiastkami chemicznymi”.

Te właśnie małe pierwiastki, o różnych właściwościach kiedyś zafascynowały mojego syna i tak zostało. Temat powraca co jakiś czas i studiujemy wtedy tablicę Mendelejewa, który „…był pierwszym chemikiem, który uszeregował pierwiastki według ich właściwości”.

Dlaczego książka Pierwiastki wokół nas jest fajna? – bo opowiada i tłumaczy świat chemiczny na dziecięcy sposób:

  • pierwiastki są ludzikami, mają głos i mówią o sobie;
  • niektóre treści są w komentarzach, inne w okienkach do odkrycia – okienek jest w sumie aż 125;
  • teksty są krótkie i proste;
  • zachowano fajną spójną kolorystykę, np. metale są niebieski, metale twarde szare, metale słabsze fioletowe i różowe, niemetale zielone, fluorowce żółte itd. Taki podział wiele upraszcza.
  • jest wiele ciekawostek, dzieci dowiedzą się na przykład jakie pierwiastki tworzą ziemię, do czego można wykorzystać pierwiastki w życiu codziennym, jakie pierwiastki były pierwsze we wszechświecie!

Bardzo dorodnie prezentuje się sama tablica Mendelejewa, która rozplanowana została na dwóch stronicach. Podzielone na grupy pierwiastki można „otworzyć” i dowiedzieć się gdzie dalej w książce szukać rozwinięcia informacji na ich temat. Dzięki temu zabiegowi tablica jest trochę jak spis treści.

Mimo trudnego zagadnienia, książka staje na wysokości zadania. Wyjaśnia i zaciekawia. Jest jakby pierwszym krokiem dla dziecka w świat nauki o chemii.

Wspomnę jeszcze, że książka jest bardzo porządnie wydana. Grubaśna oprawa, solidny karton, zaokrąglone rogi i piękne kolory. Oprócz tego oczywiście masa okienek w różnych kształtach i miejscach do odkrycia. To wszystko sprawia, że miło się z Pierwiastkami obcuje. Zerknijcie na wybrane ilustracje.

Jeśli wasze dzieci interesuje ten temat lub jeśli wkraczają w świat chemii w szkole, szczególnie w trakcie nauki samodzielnej i zdalnej, to z całą pewnością jest to bardzo dobra i pomocna lektura. Polecam

Inne fantastyczne książki ze świata nauki dla dzieci znajdziecie: TUTAJ Atomowa Przygoda Profesora Astrokota czyli świat fizyki oraz TUTAJ Nauka. To Lubię!, która prezentuje i wyjaśnia wiele naukowych zagadnień wokół nas.

Pierwiastki wokół nas, praca zbiorowa, wydawnictwo Olesiejuk, 16 stron, wiek 6+

Wydaje się, że książka jest w tej chwili niedostępna w księgarniach, dlatego nigdzie Was nie linkuję. Nie mniej można kupić ją z drugiej ręki na znanych nam platformach zakupowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *