Piraci Oceanu Lodowego
9 - 12,  Piraci,  Przygodowe

Piraci Oceanu Lodowego – powieść przygodowa dla dzieci

Piraci Oceanu Lodowego to przygodowa opowieść, która wciąga, fascynuje i odrobinę przeraża zarazem. Miejsce akcji to dokładnie nieopisana daleka północ, na której ludzie w surowych warunkach zamieszkują między wysepkami zwanymi szkierami. Pośród lodu i chłodu, mieszkańcy Niebieskiej Zatoki przekazują sobie mroczne opowieści o okrutnym piracie Białej Głowie. Herszcie pirackiej bandy, który porywa dzieci i zmusza je do pracy w kopalniach, pod ziemią. Porwane dzieci, już nigdy nie wracają do domu i nikt nigdy nie odważył się ich szukać.

Piraci Lodowego Oceanu – zniknięcie Miki

Pewnego dnia porwana zostaje Miki, siedmioletnia siostra głównej bohaterki, dziewczynki o imieniu Siri. Siri opuszcza schorowanego ojca (mama dziewczynek zmarła po urodzeniu Siri) i postanawia odnaleźć siostrę. Wie, że ojciec nie udźwignie trudów wyprawy, na którą planuje wyruszyć o świecie. Czuje się odpowiedzialna za zniknięcie Siri, bowiem stało się to podczas ich wspólnej wycieczki na pobliską wyspę Żelazne Jabłko, gdzie szukały jagód oraz grzybów. Sądząc, że są bezpieczne, Siri wystawiła siostrę na ryzyko, wysyłając ją na drugą stronę wyspy. Zaaferowana napełnianiem swojego koszyka traci czujność. Kiedy jednak nagle dopada ja cisza, czuje że stało się coś złego. Miki zostaje porwana przez piratów Białej Głowy i zabrana na okryty złą sławą statek Śnieżny Kruk. Tak zaczyna się ta opowieść pełna przygód, wątpliwości i odważnych decyzji.

Siri zaciąga się na ostatni wypływający w tym roku z Zatoki statek. Tam podejmuje się wszelkich zleconych prac i zyskuje przyjaciela. Ale to dopiero początek trudnej drogi do odnalezienia młodszej siostry, podczas której Sir nie raz walczy o przetrwanie. I choć „To tylko dziecko. Ale też jedyna osoba, jaka kiedykolwiek postanowiła rzucić wyzwanie Białej Głowie”.

W książce nie brakuje baśniowych postaci. Pojawia się kuroptaki, lodowe papugi oraz syreny. Na drodze Siri pojawi się wiele osobliwych postaci. Książka obfituje w ciekawe, oddające charakter opowieści opisy miejsc.

To niemal 400 stronicowa opowieść o wielkiej odwadze, siostrzanej miłości i odrobinie szaleństwa. Skąpo zilustrowana, czarno – białymi obrazami, opowiada świat, w którym to dzieci „podtrzymują” świat dorosłych. Można by się tu pokusić o analogię do świata rzeczywistego, ale uważam że lepiej zostać w tej baśniowej krainie i po prostu dobrze się bawić podczas tej przygody.

Świetna książka do samodzielnego czytania lub do czytania z mamą lub tatą

Piraci Oceanu Lodowego, Frida Nilsson, wydawnictwo Zakamarki, 364 strony, wiek 9 +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 5 =