3 - 5,  6 - 8,  Piraci,  Przygodowe

Pirackie przygody Jolley-Rogers najlepsze do czytania w czasie wakacji

O piratach pisałam już nie raz, te czasem groźne ale i reguły sympatyczne postacie lubiane są przez małych czytelników, w tym również mojego Syna. Dlatego dziś dzielę się naszymi kolejnymi pirackimi książkami. Oto trzy świetne tytuły z serii Jolley – Rogers: Wielka Wyprawa po Złoto, Statek Widmo i Jaskinia Przeznaczenia.

Jakiś czas temu pisałam o pierwszej części Piraci z Naszej Ulicy, napisanejw wersji komiksowej. Zajrzyjcie TUTAJ jeśli jesteście jej ciekawi. Natomiast dziś wyżej wymienione trzy tytuły i to jakie!

Wielka Wyprawa Po Złoto

Akcja książki rozpoczyna się w nadmorskim miasteczku Nuda Morska, kiedy Matylda ze swoim tatą, jak w każdy sobotni poranek łowi ryby na nabrzeżu. Podczas wędkowania Matylda wypatruje butelki z wiadomością od swojego przyjaciela Jima, pirata, który pływa gdzieś po morzach i oceanach wraz z całą swoją piracką rodziną. Tym razem jednak w wyłowionej z wody butelce, nie ma listu ale jest mapa, mapa do skarbu, podpisana Przyjaciel XXX. Zaraz potem okazuje się, że Jim z rodziną zawita wkrótce do portu, do tawerny Kapryśna Syrena. Tam razem oglądają mapę skarbu i postanawiają wyruszyć na jego poszukiwanie. Rodzice Matyldy zgadzają się aby dziewczynka dołączyła do zwariowanej wyprawy.

Wyprawa okazuje się pełna niesamowitych przygód. Na pokładzie oprócz Matyldy niespodziewanie pojawia się jeszcze jeden członek załogi, Skrzypek, który rzekomo jest twórcą mapy skarbów. Papuga Skrzetunia ciągle coś zło wróży, a Dziadek traci swoją drewnianą nogę za sprawą macki, która wdziera się na pokład. W czasie rejsu statek cumuje u wybrzeży wyspy, gdzie panuje Król Włochate Palce, a na drodze do skarbu staje wielki, morski potwór. Dalej dzieje się bardzo, bardzo dużo. Nie chcę zdradzać, bo to wielka przyjemność móc przeżyć nieznaną przygodę czytając.

Statek Widmo

Pod osłoną nocy, do Nudy Morskiej przypływa nieznany piracki okręt. Zaraz następnego ranka roznosi się wieść, że lokalne muzeum zostało splądrowane. Zeznania strażnika wskazują na zgraję piratów. W miasteczku wybucha panika, mieszkańcy kombinują jak zabezpieczyć swój dobytek. Jedną z sąsiadek Matyldy jest prawie stuletnia Pani Posępniak. Widząc, że babcia taszczy wielkie pudło, Matylda proponuje pomoc. Razem ukrywają „skarby” babci w piwnicy. Jednak uwagę dziewczynki zwraca wielki klucz z trupią piracką czaszką. Wkrótce Matylda dostaje list od Jima, z informacją że przybywa na pomoc. Statek jego rodziny, Czarny Krater wpływa do portu, a dziadek słysząc relację Matyldy z minionych wydarzeń, wskazuję sprawcę zamieszania. To Krętobrody, który szuka klucza do skrzyni pełnej złota, zatopionej w morzu. Dalej musicie koniecznie przeczytać sami. Oj, dzieje się 🙂

Jaskinia Przeznaczenia

Jaskinia Przeznaczenia rozpoczyna się wielkim gotowaniem w bulgoczącym kotle Wiedźmy

…”Mieszaj, bełtaj, ale żwawo: w prawo, w lewo i znów w prawo!”…

„Płyńcie, piraci, płyńcie jak szproty prosto do naszej złotej groty!”...

A w tym samym czasie, Czarny Krater, statek rodziny Jolley-Rogers obiera kurs na Wiedźmią Głowę. Kiedy docierają do lądu, dziadek kategorycznie odmawia zejścia na piasek, a papuga jak zawsze papuguje, kracząc „Strzeżcie się”. Niestety nikt ich nie słucha. Wszyscy idą baraszkować na plaży, a tata z wyrywaczem metali szuka skarbów. Naglę do uszu Jima i mamy pływających w wodzie, dobiega szczek psa Kostka. Taty i siostry Baryłki nie widać. Pies prowadzi zaniepokojonych mamę i chłopca do jaskini. Jimowi przed wejściem do groty udaje się jeszcze napisać naprędce liścik do Matyldy, swojej przyjaciółki na lądzie. Liścik ma dostarczyć dziewczynce pies, w razie gdyby nie wyszli z jaskini. Tak zaczyna się kolejna przygoda.

Podsumowując

Przygody Jolley-Rogers to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i rodziców. Czeka Was wartka, zaskakująca akcja, charyzmatyczni bohaterzy, świetne dialogi. Do tego fantastyczne czarno – białe rysunki, które rozpalają wyobraźnię do czerwoności. Książki bardzo szybko się czyta, wręcz strony same znikają.

Wszystkie trzy części wydane są w wygodnym nie za dużym formacie. Takim powiedziałabym wakacyjnym. Jednak mały minus za słabą jakość klejenia. Niestety kartki rozchodzą się podczas czytania.

Zachęcam Was do czytania pirackich przygód Jolley- Rogers. Są świetne.

Wielka Wyprawa Po Złoto, autor Jonny Duddle, wydawnictwo mamania, 160 stron, wiek 6-9 lat

Statek Widmo, autor Jonny Duddle, wydawnictwo mamania, 160 stron, wiek 6-9 lat

Jaskinia Przeznaczenia, autor Jonny Duddle, wydawnictwo mamania, 160 stron, wiek 6-9 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzynaście + 17 =