Planetarium
6 - 8,  Edukacyjne,  Kosmos

Planetarium – międzygwiezdna podróż

Książka Planetarium to wielkie Muzeum Kosmosu, którego nie ograniczają ściany, sufit i podłoga. Kolejne rozdziały zabiorą czytelników w podróż do najodleglejszych zakątków wszechświata. Autorem książki jest profesor astrofizyki Raman Prinja, który poza działalnością dydaktyczną jest autorem kilku uznanych książek popularyzujących astronomię, w tym właśnie dla dzieci. Więcej informacji możecie zasięgnąć o profesorze TUTAJ. Niezwykle się cieszę, że fascynujące Planetarium dołączyło do grono kosmicznych książek, które studiujemy i polecamy.

„Przestrzeń kosmiczna to próżnia, bez powietrza i dźwięku, która zaczyna się jedynie 100 kilometrów nad naszą planetą, ale rozciąga się poza granice naszej wyobraźni. Chociaż fascynował ludzi od zarania dziejów, ledwie zaczęliśmy odkrywać jej liczne tajemnice”.

Wystarczy włączyć wyobraźnię, otworzyć głowę, uwolnić myśli i rzucić się w kosmiczną przestrzeń, aby więcej zrozumieć.

Jakie zagadnienia przedstawia Planetarium

  • W Spoglądając w Kosmos, czytelnicy dowiedzą się, że czym jest światło oraz, dowiedzą się, że jest ono jedynym promieniowaniem widzianym przez człowieka, ale istnieją również inne jego rodzaje. Poznają urządzenie zwane teleskopem oraz dowidzą się jak on działa i jak wyglądają nowoczesne obserwatoria;
  • W Układ Słoneczny odwiedzimy wszystkie planety naszego układu, zaczynając od planety Merkury kończąc na Neptunie. Młodzi czytelnicy dowiedzą się czym są planety karłowate, Komety i asteroidy, planety pozasłoneczne oraz ….
  • Słońce. Niezwykle ciekawy jest tekst o związku Ziemi ze Słońcem, dzięki któremu istniejemy. „Życie na Ziemi jest możliwe wyłącznie dlatego, że znajduje się ona w idealnej odległości od Słońca. Z dystansu 150 milionów kilometr Słońce daje dokładnie tyle ciepła i światła ile jest niezbędne…”;
  • Nocne Niebo to część o gwiazdozbiorach;
  • Dalej Gwiazdy i ich gwiezdne rodziny: karły, olbrzymy i nadolbrzymy;
  • oraz Galaktyki, a wśród nich najbardziej znana nam Mleczna Droga (galaktyka spiralna);
  • W rozdziale Wszechświat o tym, czym zdaje się być, jak powstał i być może jaki będzie jego koniec.

Niepowtarzalny klimat Planetarium tworzy nie tylko kosmiczna treść, ale także jej wizualizacja. Olbrzymia czcionki na początku każdego rozdziału, uporządkowany tekst oraz zachwycające ilustracje, ryciny wraz z opisami. Na końcu książki, w sekcji Dowiedz się więcej znajdziecie ciekawe adresy internetowe. Dzięki nim dzieci będą mogły pogłębić wiadomości o kosmosie lub po prostu popatrzeć na kosmiczne obrazy.

Książka Planetarium pełna niewyobrażalnej wiedzy, o tym co nieosiągalne jest w zasięgu waszej ręki. Sięgnijcie po nią i ruszajcie w kosmiczną podróż razem z dziećmi.

Więcej świetnych „kosmicznych” książek szukajcie na blogu w skejci Kosmos TUTAJ. Jest ich już naprawdę pokaźny zbiór. Na pewno coś wybierzecie.

Planetarium, Raman Prinja, przekład Jeremi K. Ochab, ilustracje Chris Wormell, wydawnictwo Dwie Siostry, 104 strony, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *