Podróżnicy
6 - 8,  9 - 12,  Przyrodnicze,  Wielcy Ludzie

Podróżnicy Wielkie Wyprawy Polaków

Podróżnicy Wielkie Wyprawy Polaków to książka dla młodych czytelników zainteresowanych przygodami, odkrywaniem i podróżami. Czytając z pewnością odkryją nieznane (nawet rodzicom) nazwiska. Poznają ludzi, którzy dzięki swojemu uporowi i determinacji dotarli tam gdzie nikt nie dotarł. Kierowała nimi ciekawość, chęć zmiany lub ucieczka, ale wszyscy byli bardzo odważni. „Niewiele jest miejsc na kuli ziemskiej, gdzie nie stanęłaby stopa Polaka. Jeśli wyobrazicie sobie najdalsze pustkowia, odludne wyspy, najbardziej tajemnicze zakątki planety czy najtrudniejsze do zdobycia szczyty, możecie być niemal pewni, że „nasi” już tam byli”.

Podróżnicy minionych czasów

W książce opisanych zostało siedemnastu podróżników od najdawniejszych po współczesnych. Pierwszym polskim podróżnikiem był Benedyt Polak, franciszkanin, który wraz z grupką wysłanników udał się do odległej Azji. Były to lata tysiąc osiemsetne! Była to wyprawa dypomatyczno – szpiegowska i prowadziła przez niebiezpieczne tereny państwa Mongołów.

Kolejna zadziwiająca postać to Izydror Borowski pochodzący z okolic Pułtuska (Mazowsze). Jako młody chłopak wyruszył na wyprawę, aby wcielić się do Legionów Polskich tworzonych przez Napoleona. Potem jako żeglarz przemierzał morza i walczył u wybrzeży Karaibów.

Odkryciem dla nas byli Piotr Chmieliński i Jacek Pałkiewicz, którzy odkryli źródła Amazonki (długiej na 6700 km). „…między sierpniem 1985 a lutym 1986 roku, Polak /Piotr Chmieliński/ oraz jego towarzysze jako pierwsi na świecie przepłynęli całą długość Amazonki od Andów do Atlantyku”.

„Nie minęło jednak dziesięć lat i kolejny polski podróżnik postanowił dostrzec do źródeł najdłuższej rzeki świata. Nazywał się Jacek Pałkiewicz”.

Podróżnicy współcześni

Polecam szczególnie sylwetki podróżników i zdobywców bliższych naszym czasom. Wśród nich:

  • Jerzy Kukuczka – zdobywca korony ziemi. Zajrzycie ze mną do arcyciekawej książki Zdobyć Koronę Ziemi. Opowieść o Jerzym Kukuczce.;
  • Marek Kamiński – zdobywca obu biegunów Ziemi;
  • Aleksander Doba – który trzykrotnie przepłynął kajakiem przez Atlantyk (choć niestety odszedł w minionym roku podczas kolejnej, tym razem górskiej wyprawy). W książce Ocean to pikuś możecie prześledzić losy jednej z oceanicznych wypraw. Świetna.

Przybliżając wspaniałych odważnych ludzi, autor w skrócie objaśnia wiele ciekawych pojęć, zjawisk geograficznych i wydarzeń. Na przykład kim jest hydrolog, co to była Konfederacja barska, co to są Andy, Syberia, Mandżuria, flisacy czy Puszcza Amazońska. Duża porcja wiedzy w prostym przekazie, przekazana w stosownym kontekście.

W książce dzieci znajdą ciekawe ilustracje o charakterystycznej stylistyce; teksty tłustą czcionką plus dobrze wyodrębnione ciekawe zagadnienia. Dzięki solidnemu wydaniu w twardej oprawie, książka posłuży przez bardzo długi czas.

Polecam dla dzieci jako fantastyczną inspirację, szczyptę motywacji oraz porcje wiedzy o świecie. Książka świetna na wakacyjne popołudnia i wieczory.

Jeśli Podróżnicy to książka, która przypadnie do gustu waszym dzieciom, to zajrzyjcie również do opisanej przeze mnie niedawno Wielkie Przygody w Świecie Przyrody.

Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków, Andrzej Fedorowicz, Wydawnictwo Dwie Siostry, 144 strony, wiek 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × pięć =