Potęga Obecności
Dla Rodziców,  Uczucia i Obyczaje

Potęga obecności – Jak obecność rodziców wpływa na dzieci

Potęga obecności to książka, która przynosi odpowiedź na pytanie Dlaczego niektórzy rodzice są obecni, a inni nie? Uświadamia dorosłym jak duży wpływ wywiera przeszłość na to, co dziś. Daje nadzieję na zmianę oraz realne wskazówki jak budować więź w rodzinie, aby czerpać z niej radość. To wielki kapitał na przyszłość jeśli w domu jest bezpiecznie, a dzieci mogą w spokoju doświadczać swojego dzieciństwa. To absolutnie nie oznacza, że jako rodzice musimy być idealni, ale jak mówi autor powinniśmy „…ułożyć spójną opowieść o swoim życiu, dzięki czemu będziemy w stanie zapewnić dziecku swoją obecność”.

Potęga obecności opisuje:

  • Style przywiązania między dzieckiem, a rodzicem czy opiekunem. Przedstawiono cztery: bezpieczny, lękowo-unikający, lękowa-ambiwalentny, lękowa-zdezorganizowany. Style te są opisane w kontekście zachowań jakie mają miejsca w rodzinie oraz tego co, czuje i myśli dziecko.
  • Jak sprawić by dziecko poczuło się bezpiecznie, zaczynając ten proces od siebie „…nawet jeśli rodzice nie dali ci bezpiecznej więzi, ty możesz zapewnić ja własnym dzieciom. Bezpieczny styl przywiązania można wypracować”.
    • jako rodzice mamy chronić dzieci, ale też
    • sami nie możemy być źródłem zagrożenia.
  • Nadopiekuńczość rodzicielską, która zamiast chronić wywołuje u dzieci lęk przed światem.
  • Strategie wspierające poczucie bezpieczeństwa u dzieci wraz z konkretnymi przykładami reakcji rodziców na zachowania dzieci.

Ciekawe i przydatne do zapamiętania

Dla dziecka ogromnie ważne jest aby mieć choć jednego opiekuna po swojej stronie, który jest z nim fizycznie i troszczy się emocjonalnie.

Choć nie można zmienić swojej przeszłości, można ją zmienić sposób w jaki ją rozumiesz.

Zauważanie, Zrozumienie oraz Zareagowanie pomagają dzieciom poczuć się bezpiecznie.

„Jeśli nie byliśmy dostrzegani, w końcu przestajemy dostrzegać sami siebie”.

Książka Potęga obecności to podróż nie tylko ku dobrym relacjom z dziećmi, ale również do wnętrza samego siebie. W przystępny i logiczny sposób opisane następstwa i skutki naszych wczesnych doświadczeń w dorosłym życiu. Książka pomogła mi wiele zrozumieć i łagodniej, uważniej rozmawiać z dzieckiem. Przyznam, że czytałam ją dość długo, bo wymaga skupienia i przemyślenia. Ale warto ją przeczytać by faktycznie przekonać się, że to od nas zależy w jakim stopniu nasz dom wypełni się ciepłem i zrozumieniem.

Zajrzyjcie też do ostatniego „rodzicielskiego” wpisu o książce Jak zmieniać TUTAJ.

Potęga obecności, Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson, wydawnictwo mamania, 288 stron, dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *