Przestańcie się kłócić
3 - 5,  Uczucia i Obyczaje,  Zwierzęta

Przestańcie się kłócić!

Przestańcie się kłócić to ujmująca historia o uczuciach dla najmłodszych dzieci. Targane emocjami Maluchy często nie radzą sobie z wyrażeniem tego, co jest dla nich ważne. Warto uczyć dzieci od najmłodszych lat, aby potrafiły zadbać o siebie z szacunkiem dla innych. W bohaterów tej opowiastki wcielają się zwierzęta: szakal Feluś, zebra Albert oraz małpka Zyzio. Nas przykładzie ich relacji dzieci zobaczą do czego prowadzi upór, kłótnie, a nawet bójka, zamiast rozmowy. Naszej zwaśnionej trójce przyjdzie z pomocą żyrafa Teresa. Historia skończy się dobrze, a na końcu padnie magiczne słowo Przepraszam. Uważam, że to bardzo pięknie, prosto i mądrze napisana książka, w której „Kłótnia wydala owoc – nazwy się Zgoda”.

Kłótnia pod drzewem akcji

„Za górami, za morzami, w gorącym, słonecznym kraju, rosło potężne drzewo akacji…” Pod tym właśnie drzewem poznajemy Felusia, Alberta i Zuzia. Pewnego dnia, kiedy Feluś próbuje zasnąć przyjaciele zaczynają dokazywać. „Zmiatajcie stąd…” – krzyczy mały szakal. Tak zaczyna się awantura. Każdy z bohaterów ma prawo korzystać z drzewa, ale też każdy z nich ma inne potrzeby. Padają mocne słowa. Łamią się gałęzie. Wywiązuje się szarpanina. Nikt jednak nikogo nie słucha. Wtedy pojawia się Teresa. Dzięki jej spokojowi i doświadczeniu, zwierzęta zamiast krzyku zaczynają mówić czego potrzebują. Są bardzo zdziwieni, słuchają swoich potrzeb. Milkną. Pada słowo Przepraszam. Niewiele potrzeba aby każde z trzech zwierzątek mogło cieszyć się tym co naprawdę lubi.

Koniec książki wieńczy Porozumienie bez Przemocy, gdzie maluchy dowiedzą się czym jest gniew, jak ważne jest aby mówić o tym co ważne, o pomocy, potrzebie rozmowy.

Polecam Przestańcie się kłócić! dla wszystkich małych „rozbójników z piaskownicy”, aby ich dni stały się radośniejsze i weselsze bez kłótni. Ta książka daje wsparcie rodzicom, którzy poczują że ich dziecku trudno zawalczyć o siebie wśród rówieśników.

Książki o dziecięcy uczuciach znajdziecie w kategorii Uczucia i obyczaje TUTAJ, zajrzyjcie na przykład do tytułu Jesteś kimś wyjątkowych dla młodszych i starszych dzieci.

Przestańcie się kłócić!, Caroline Pellissier, wydawnictwo Papilon, 32 strony, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *