Atlas Ptaków
3 - 5,  6 - 8,  Przyrodnicze

Przyroda wokół nas – Ptaki

Dziś chcę podzielić się naszymi odkryciami książkowymi, w których postaciami głównymi jest przyroda wokół nas, a konkretniej ptaki. Mowa tu o naszych rodzimych ptakach, które można spotkać za oknem na gałęzi drzewa, w parku, w lesie, nad rzeką, w polu czy nad jeziorem. Muszę przyznać, że kiedy zaczęliśmy studiować książki, zadziwiło mnie bogactwo ptactwa, jego różnorodność, czasami uroda, a czasami umiejętność przystosowania się i wykształcenie cech, które pozwalają przetrwać. Trzy wydawnictwa, które chcę Wam pokazać to trzy zupełnie różne książki, które po prostu trafiły mi gdzieś w ręce.

Jak staliśmy się miłośnikami ptaków? Po prostu. Zimą często całą rodziną podglądamy ptaki biesiadujące w karmikach za oknem. Karmimy „nasze” ptactwo już od lat. Wiosną mamy małych i dużych gości, którzy wiją wśród drzew swoje gniazda. W tym roku zawitały też sroki. Teraz jest jakby spokojniej niż na początku wiosny, ale śpiew ptaków za oknem towarzyszy nam niezmiennie. Chcąc je lepiej poznać sięgnęliśmy po książki. Zapraszam do wnętrza książek: Przewodnika Przyrodnika Ptaki, Ptaki wokół nas oraz Atlasu Ptaków Polski.

Przewodnik Przyrodnika Ptaki

To książeczka w formie broszurowej czyli w miękkiej okładce, która kryje w sobie wiele ciekawych informacji i ilustracji. Dzieci dowiedzą się z niej między innymi:

  • skąd pochodzi ptak i jak go obserwować,
  • jak zbudować budkę lęgową i prosty karmik,
  • poznają też zagrożone gatunki,
  • a na koniec ponad 30 rodzimych gatunków ptaków i ich ptasie zwyczaje.

Wśród prezentowanego ptactwa są te popularne jak Szpak, Kukułka, Sikorka, Szpak, Wróbel oraz te dekoracyjne mniej spotykane jak Dudek, Sójka czy Wilga. Każdy ptak jest krótko, zwięźle i czytelnie opisany. O każdym ptaku jest też ciekawostka.

Na przykład „Aby strawić ziarna, gołębie połykają kamyki…”, a „Szpak ma wielki talent do naśladowania odgłosów innych ptaków, ale też dźwięków ulicznych…”.

Jeśli jesteście ciekawi jakie jeszcze tajemnice kryją przed nami ptaki, zajrzycie do Przewodnika Przyrodnika.

Ptaki wokół nas

To rodzaj zeszytu dla Młodych Obserwatorów Przyrody, w których informacje podane są w postaci krótkich tekstów umieszczonych w ramkach wraz z ilustracjami. Wśród informacji, ciekawostek i tego wszystkiego co wiąże się z ptakami, jest wiele zadań i zagadek, za które mały czytelnik zbiera punkty. Do zdobycia jest aż 75 punktów i tytuł Doskonałego Młodego Przyrodnika.

Na końcu jest dyplom, z miejscem na wpisanie imienia dziecka, quiz do rozwiązania oraz piękny Dekalog Miłośnika Przyrody.

Opiekuj się przyrodą dookoła Ciebie, dbaj o jej niezakłócone trwanie.

Zawsze pamiętaj, ze przyroda żyje i czuje, bądź ostrożny, odpowiedzialny i uważny w kontakcie z przyrodą. Zanim coś zrobisz, pomyśl o skutkach swego działania.

….

Gorąco zachęcam, aby poznać cały Dekalog wraz z zeszytem Ptaki wokół nas.

Podobny zeszyt przyrodniczy ale z serii Poznaj i rysuję, na temat Grzybów pokazywałam Wam kiedyś TUTAJ Zajrzyjcie, bo grzybobranie już wkrótce.

Atlas Ptaków Polski 1 i 2 wraz z płytą CD

Atlas trafił mi w ręce przy okazji innych zakupów książkowych, był bardzo niedrogi, za to bogaty w informacje. Obie części prezentują dzieciom sylwetki rodzimych gatunków ptaków, od tych drapieżnych i dużych, po ptaki dziko występujące, aż do tych które widujemy za oknem. Jest ich naprawdę dużo, bo 132 gatunki. W Atlasie znajduje się mnóstwo zdjęć, map i oczywiście ciekawe opisy ze wskazaniem najważniejszych cech danego gatunku. Na końcu książki znajduje się słowniczek, w którym wyjaśniono trudne pojęcia jak Wypluwka, Toki, Zimowisko czy Migracje. Jesteście ciekawi co te pojęcia oznaczają, to zachęcam do poczytania. Alas Ptaków Polskich to propozycja dla całej rodziny.

Gra Edukacyjna – ptaki świat wokół nas

Dla młodszych dzieci, które zainteresowane są ptakami, polecam grę memo ptaki. Dzieci znajdą w pudełku 20 gatunków ptaków oraz dobrą rodzinną zabawę. Gra jest naprawdę wspaniała, dla małych i dużych. Pięknie estetycznie wykonana. Polubicie ją. W serii znajduje się też wiele innych propozycji na przykład ryby, grzyby, owady czy drzewa. Wszystkie możecie obejrzeć TUTAJ. Nic tylko grać.

Przewodnika Przyrodnika Ptaki, Michel Luchesi, wydawnictwo Olesiejuk, 96 stron, wiek 7+

Ptaki wokół nas , Małgorzata Wilamowska, wydawnictwo MULTICO, 32 strony, wiek

Atlas Ptaków Polski 1 i 2 część, praca zbiorowa, Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. ; nasz egzemplarz kupiłam w Empiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 7 =