3 +,  6+,  Komiks,  Zwierzęta

Ratuj się, kto może

Ratuj się, kto może to kolejna z serii, książka o przebojowych Kurczakach Luzakach. Pierwszą, o której Wam pisałam, O chłopcu, który lubił bajki znajdziecie tutaj.

W Ratuj się, kto może, „Nad kurnikiem zbiera się burza„. Podczas gdy kurczaki w najlepsze bawią się w chowanego i kłócą zawzięcie, kilkoro z nich zostaje porwanych przez małe lisy. Tata lis ma urodziny i „Małe liski pierwszy raz zapuściły się w las, tak daleko od lisiej nory…„, bo chcą mu zrobić niespodziankę. Lisi plan się udaje, pięć kurczaków zostaje uprowadzonych. Zaalarmowane przez baranka Belino drobiowe towarzystwo wpada w popłoch i „wybucha panika„, słychać krzyki „ratuj się kto może”. Mimo strachu i drżenia łap, kurka Carmen wraz z koleżankami: Angielką, Kokoszką i Kokietką oraz Belino postanawiają wyruszyć na ratunek. Po drodze spotykają w lesie małą lisiczkę Zorrę, która również szuka prezentu dla taty, a więc szuka kogucia. Kurki nabierają lisiczkę, że są prawdziwymi kogutami i jako zakładniczki wyruszają do lisiej nory na ratunek przyjaciołom. „Lisia nora to prawdziwy labirynt. Dla kogoś, kto nie znał tego miejsca, odszukanie jamy Lisa Witalisa było niemożliwe„. Podczas drogi przez kręte i ciemne korytarze, niespodziewanie lisiczka wpada w „jakiś dołek„. Ogromnym kurzym wysiłkiem Zorra zostaje uratowana, a co najważniejsze nie może teraz zjeść kurek bo uratowały jej życie. Kurki docierają do nory Lisa Witalisa, gdzie lisie towarzystwo zaczyna się mocno dobierać do koguciej skóry. Trzeba coś wymyślić, ale co? Ratunkiem okazują się warzywa, których bulwy sterczą pod ziemią w lisich korytarzach. Jak skończy się historia, przekonajcie się sami. Ale jest zaskakująco i dobrze :).

Ratuj się kto może to dobra zabawa ale przede wszystkim historia o przezwyciężaniu trudności i strachu. O tym, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać kiedy mamy cel, kiedy walczymy o bliską osobę lub o coś co jest dla nas ważne. O tym, że przyjaźń jest możliwa nawet wtedy kiedy taka się nie wydaje. Warto być otwartym na to co nowe i na to co przyniesie dzień.

Ratuj się kto może to książka zilustrowana w formie komiksu. Dzięki dużej ilości obrazków, nawet mały czytelnik się nie nudzi. Zabawne dialogi i zaskakujące zwroty akcji. W roli głównej nietuzinkowe i zawsze odważne Kurczaki Luzaki. W książce znajdziecie również nawiązanie do mitologicznego podania o Minotaurze, bowiem w lisim labiryncie czai się Rogaty Potwór.

Polecam. Nie przegapcie tej serii i okazji na dobrze spędzony czas.

 

Ratuj się kto może, autor Christian Jolibois, ilustrator Christian Heinrich, wydawnictwo Hachette Polska, wiek 4+, stron

Książkę znajdziecie w Empiku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *