6+,  9 +,  Edukacyjne,  Ekologiczne,  Zwierzęta

Ratujmy Zwierzęta – książka dla wszystkich młodych miłośników zwierząt

Ratujmy Zwierzęta to książka, o której chcę dziś opowiedzieć. Książka niezwykle piękna i poruszająca do głębi. Dlaczego? bo opowiada o zwierzętach całego świata, które stoją na skraju zagłady.

„Zagrożonych jest ponad 10 tysięcy gatunków, które mogą zniknąć z powierzchni ziemi na zawsze”.

Autorką książki jest Dr Jess French, podróżniczka i ekolożka, mama która swoją wiedzę i troskę o planetę, przekazuje w książkach. TUTAJ możecie zobaczyć inne jej tytuły.

Ratujmy Zwierzęta prezentuje wiele zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów, ryb z całego świata. Niektóre z nich mają status „krytycznie zagrożonych”, a inne „zagrożone”.

Z książki dowiecie się:

  • gdzie przedstawiane zwierze występuje,
  • wskutek jakich działań jego populacja została przetrzebiona,
  • i jakie działania są podejmowane, aby uchronić je przed całkowitym wyginięciem.

Szczerze mówiąc, było nam bardzo smutno czytając o tych wszystkich wspaniałych zwierzętach, które giną dla:

  • dla trofeum w postaci ciosów Słoni czy rogów Nosorożców;
  • dla mięsa jak dzieje się to w przypadku Łuskowca chińskiego czy Żółwia zielonego.
  • z powodu utraty naturalnych siedlisk jak Orangutan czyli „Leśny człowiek” oraz Lampart Morski, na którego siedliskach powstały kopalnie i pola uprawne;
  • bo ludzie polują i przetrzebiają wody w niekontrolowany sposób, powodując zagrożenie dla na przykład Tuńczyka pospolitego czy Głowomłota olbrzymiego.
  • a także wskutek zanieczyszczeń środowiska i ludzkich śmieci, jak Gawil Gangesowy, koralowce czy majestatyczny Ścierwnik Biały, który pada od zatrutego mięsa.

Ratujmy Zwierzęta to książka pięknie wydana, w twardej oprawie i dużym formacie. Uwagę zwracają wspaniałe kolorowe, geometryczne ilustracje, nadające zwierzakom powagi i majestatu. Po prostu pięknie to wygląda.

Uważam, że każdy młody czytelnik powinien mieć świadomość wielkiego wymierania, którego jesteśmy świadkami. Każde wielkie działanie, rozpoczyna się w małych gestach, od nas samych. Zatem nasze dzieci powinny wiedzieć, że przyszłość innych mieszkańców planety jest również w ich rękach i że mogą ofiarować przyrodzie cząstkę siebie już dziś.

Ratujmy Zwierzęta to tylko wybrane przykłady ginących zwierząt. Tych ginących gatunków jest znaczne więcej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, polecam TUTAJ – listę zagrożonych wyginięciem gatunków i organizmów, stworzoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Lista tworzona jest od 1963 roku i wciąż rośnie.

Polecam Ratujmy Zwierzęta. Nie może tej książki zabraknąć w Waszej bibliteczce.

Ratujmy Zwierzęta, Jest French, ilustracje James Gilleard, wydawnictwo Wilga, 64 strony, wiek 6-12 lat.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia + jeden =