RobinsonCrusoe
9 - 12,  Przygodowe

Robinson Crusoe – klasyka lektur szkolnych

Przedstawiam wam piękne wydanie książki Robinson Crusoe, które pojawiło się ostatnio w kolekcji ilustrowanych wydań klasyki lektur szkolnych. Powieść Daniela Defoe to pierwsza moja szkolna lektura, którą czytałam z prawdziwą fascynacją i przyjemnością. Pamietam pożółkłe stronice książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej. Pamiętam okładkę w niebieskich odcieniach. Przenoszę się na chwilę w bardzo odległe lata, kiedy dumna z samodzielnego przeczytania całej książki, szłam do szkoły. A dziś, kiedy zobaczyłam nową niebieską okładkę, poczułam po prostu radość z tego ponownego spotkania. To spotkanie to okazja, aby z lekturą moich wspomnień zapoznał się mój syn. Zobaczcie sami

Jego życia losy, doświadczenia i przypadki

Akcja powieści rozgrywa się w latach tysiąc sześćsetnych. Młody Robinson marzy o podróżach i morzu, wbrew oczekiwaniom rodziców. Kiedy trafia się okazja opuszcza rodzinę i wyrusza w świat. Podczas jednego z morskich rejsów, statek na którego pokładzie się znajduje niemal pochłania huragan. „Bałwany wielkości ogromnych gór toczyły się ze wszystkich stron …”. To pierwsze spotkanie młodego podróżnika z żywiołem.

Po tym rejsie Robinson postanawia pozostać na lądzie, zajmuje się handlem, aż w końcu nabywa plantację w Brazylii i staje się właścicielem okrętu, którym wkrótce wyrusza do Afryki. Z wyprawy, która wyrusza 1 września 1659 roku w stronę czarnego Lądu, okręt nie wróci cało. A Robinson? „Zostałem ocalony i złożyłem z całego serca gorącą podziękę Boju. Pomyślałem o towarzyszach moich, którzy potonęli zapewne, gdyż nie dostrzegłem już nigdy ich śladu…”, a „Daleko pośród spienionego morza, widniał rozbity okręt…”.

I tak zaczyna się opowieść Robinsona, rozbitka. Jakie przygody czekają go na wyspie? Jak poradzi sobie w chwilach zwątpienia? Czy wróci do świata ludzi? O tym wszystkim opowiada ta wspaniała książka.

Tekst w książce został wydrukowana dość małą czcionką. Czternaście rozdziałów wraz z krótkim, punktowym streszczeniem na początku każdego. W trakcie przygody o obejrzenia czarno biało ilustracje. Delikatne ale oddające klimat opisywanych zdarzeń.

Polecam wam to przepiękne wydanie, bo to ogromna przyjemność czytania.

Młodym miłośnikom przygód na morzu polecam też serię Piraci do abordażu. To cztery doskonałe, porywające książki pełne ciekawych bohaterów, akcji i informacji > TUTAJ.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe, wydawnictwo Wilga, 224 strony, wiek 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × 4 =