Self Regulation
6 - 8,  Dla Rodziców,  Dzieci,  Uczucia i Obyczaje

Self-Regulation Szkolne Wyzwania – O tym, jak działać gdy emocje biorą górę

Self-Regulation Szkolne Wyzwania to sześć historii, które opisują trudne sytuacje jakie każdego dnia mogą spotkać nasze dzieci. Książka opowiada o troskach dnia codziennego dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz o tym jak my rodzice możemy je mądrze wspierać. Jak pomagać im regulować emocje i redukować napięcie powstałe w wyniku ekspozycji na stres. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej przeczytać, to zdecydowanie polecam. Czasem z pozoru błahe sprawy stają się dla dzieci ogromną trudnością, a dla nas troską na długo. Jestem pewna, że czytający rodzice odnajdą w tych tekstach sceny z życia swojej rodziny. Mnie szczególnie interesował rozdział omawiający kwestie burzliwych emocji wywołanych u dzieci przez gry komputerowe.

Jak zachęca nas autorka „Naucz swoje dziecko, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach!”

Self-Regulation Szkolne Wyzwania porusza ważne tematy

W poszczególnych rozdziałach książki znajdziecie historie o:

  • Samotności i frustracji towarzyszącej dzieciom podczas izolacji w czasie pandemii. Zbyt dużą presją i oczekiwaniami, jakie dorośli nieoczekiwanie nałożyli na dzieci (na przykład opieka nad młodszym rodzeństwem, samodzielna praca zdalna na lekcjach przekraczająca możliwości dzieci).
  • Stresie i braku energii wynikającego ze zmęczenia.
  • Przemocy w szkole, której dziecko może się przeciwstawić jeśli otrzyma właściwe wsparcie w osobach dorosłych.
  • Wielkim słoniu, który można podzielić na małe kawałki dzięki czemu nudna praca domowa, nie okaże się tak przerażająca.
  • Grach online, które wciągają młodych ludzi, pozbawiając radości z zabawy i satysfakcji z bycia z rówieśnikami.

Każdy z omówionych wyżej problemów jest zobrazowany historią, w której występują Kuba, Lena, Leon bohaterzy bliscy dzieciom. Możemy w nich zaobserwować jak zachowują się dzieci i jak dorośli je wspierają. Teksty pisane prostym, zrozumiałym językiem będą dla czytających dzieci i rodziców dużym wsparciem.

Dalej w sekcji „Dla dorosłego” znajdziemy konkretne wskazówki, dzięki którym nasze dziecko poradzi sobie lepiej w stresującej sytuacji i które pomogą nam opanować gejzery emocji wybuchających w domu.

Książka zaleca łagodność względem dzieci, zrozumienie, poszanowanie młodego człowieka. Przypomina nam rodzicom o tym, że młodzi ludzie są niezwykle wrażliwi i potrzebują naszego wsparcia w odnajdywaniu właściwej drogi ku dorosłości. Szacunek, bliskość rodziców i chęć bycia razem są naszym dzieciom niesłychanie potrzebne.

Self-Regulation Szkolne Wyzwania jest kontynuacją książki Self – Regulation Opowieści dla Dzieci.

O metodzie Self – Regulation możecie dowiedzieć się więcej na stronie internetowej autorski.

Self-Regulation Szkolne Wyzwania, Agnieszka Stążka – Gawrysiak, znak Emotikon, 240 stron, oprawa twarda, dla dzieci 6+ oraz rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewięć + 17 =