6 - 8,  9 - 12,  Kreatywne

Sketchnoting oraz Zrób sobie komiks – kreatywne rysowanie

Sketchnoting Kompletnie inny sposób notowania oraz Zrób sobie komiks to książki, które ucieszą fanów rysowania, bazgrania i wymyślania nowych historii. To kreatywne rysowanie bez ograniczeń. Tytuły kierowane do dzieci, ale rodzicom również się spodobają i zapewnią beztroską zabawę. Taki zestaw może sprawić komuś ogromną radość, co o tym sądzicie?

Czytelnicy, a raczej „rysownicy” znajdą w tych książkach wiele świetnych patentów na notowanie i zapisywanie myśli czy też wymyślanych przez siebie opowieści. To dobry relaks dla umysłu, a zarazem trochę trening porządkowania myśli. Pozwólmy dzieciom bazgrać!

Sketchnoting Kompletnie inny sposób notowania

Ta książka namiesza w głowie waszego dziecka. Standardowe, uporządkowane notatki, z których nie chce się korzystać, odejdą do lamusa. Czas na kreatywne zapiski, skojarzenia, mapę myśli. Czas na notatki, które mają moc i przydadzą się później w nauce. Mój syn był zachwycony choć nieśmiały, bo stwierdził, że w szkole to nie przejdzie. Jednak zauważyłam, że w zeszytach zaczęła pojawiać się niestandardowa twórczość. Elementy, które kojarzy z danym tematem i które pomagają zachować daną rzecz w głowie. Dla mnie świetnie.

SketchinoTing „… to zupełnie inny sposób notowania, który sprawi, że zeszyty twojego dziecka zmienią się nie do poznania…”.

  • Autorka zachęca na początku do małych zmian „ku wielkim zmianom” czyli wprowadzenie tabelek, karteczek samoprzylepnych, pisaniu na marginesach.
  • Dalej mamy mapę myśli.
  • Podkreślenia i Grube litery.
  • Kolory i kody kolorystyczne.
  • Potem przychodzi czas na większe zmiany czyli wprowadzenie ikonek, znaków, emocji aż po całe rysunkowe historie. Nie trzeba być artystą, aby tworzyć te opowieści. W książce znajdują się praktyczne instrukcje jak rysować poszczególne elementy.
  • Jest też zachęta i miejsce do samodzielnej pracy. Do stworzenia własnego banku ikon lub narysowania w prosty sposób konkretnej zadanej postaci. Jestem pod wrażeniem jak pięknie można narysować temat „pustynie lodowe” lub „kolejność wykonywania działań”. Kiedy się patrzy na rozrysowane zagadnienie od razu wiadomo o co chodzi.
  • W kolejnych rozdziałach gotowe elementy do wyboru jako inspiracje: duży wybór ramek, kartek, chmurek, przyborów, drogowskazów i wiele innych.

Książka do wertowania i rysowania, pełna wiedzy i inspiracji. Genialna.

Kreatywne rysowanie z Zrób Sobie Komiks

Zrób sobie komiks zachęca do rysowania w nieco inny sposób. W pierwszym rozdziale ciekawostki i sporo wiedzy na temat komiksu. Dalej o elementach komiksu: plansze, dymki, elementy dźwiękonaśladowcze czy pokazujące ruch. Wskazówki od czego zacząć wymyślanie komiku, a potem jak stworzyć swojego bohatera i jego otoczenie.

Potem „rysownicy” przejdą do części praktycznej, czyli zadań związanych z dorysowaniem zadanego elementu na przykład twarzy czy konkretnej emocji na twarzy. W części Tworzenie komiksu do uzupełnienia jest już więcej, należy wymyśleć całą planszę. Podczas całej przygody towarzyszą twórcom rysunkowi bohaterowie Pik I Robi.

Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem do podejrzenia na stronie wydawnictwa TUTAJ.

Przykładem świetnej komiksowej historii jest uwielbiana przez dzieci seria Domek na drzewie. Zajrzycie do wpisu TUTAJ. Pisałam o niej kiedy zaczęliśmy czytać.

Sam sposób wydania obu książek, na papierze trochę w formule brulionowej, zachęca do bazgrania. Wszędzie są miejsca gdzie można postwić swój znak i cieszyć się nim bez obaw. Naprawdę świetne pomyślane książki, przyjazne dla dzieci, ciekawe. Przekazują spontanicznie wiedzę i zajmują w interesujący sposób czas młodego człowieka. Liczy się kreatywność i własna inwencja twórcza. Autorzy nie narzucają, a zachęcają. Pobawcie się w Kreatywne rysowanie. Polecam obie książki waszej uwadze.

Do rysowania, malowania i wymyślania zapraszam również młodsze dzieci. Kolorowanki na tkaninach do wielokrotnego użytku Yamaluje możecie obejrzeć TUTAJ. Tworzę je sama. Zapraszam

Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania, Agnieszka Jachymek, wydawnictwo znak emotikon, 224 strony, wiek 8+

Zrób Sobie Komiks, Piotr Kamiński, Robert Trojanowski, wydawnictwo znak emotikon, 240 stron, wiek 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *