Stop Plotkom
6 - 8,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Stop Plotkom. (Ciekawa) Cała Prawda o zwierzętach

Zapraszam dziś do lektury książki pod tytułem Stop Plotkom. Cała Prawda o zwierzętach, w której wiele gatunków zwierząt opowie o sobie i obali krążące na swój temat mity oraz utarte „nieprawdy”. To książka z humorem dla miłośników zwierząt. Wiele w niej kosmatych pyszczków, ryjków, chrapek, dzióbków i innych mordek, które chcą się wypowiedzieć. Jak mówią na wstępie „Nie jesteśmy Złe. Po prostu za mało o nas wiecie”. Poznajcie zatem bliżej zwierzęta, które na codzień nie należą do ulubieńców jak pająk, czarny kot, ćma, wilk, gołębie czy ślimaki nagie, za którymi sama nie przepadam z ogrodowych względów.

Zwierzaki zadają Stop Plotkom

Stop Plotkom przedstawia 38 różnych zwierzaków, od futrzanych, czworonożnych, przez pływające, latające do pełzających. Każde zwierze zajmuje cztery stronice. Najpierw przedstawia siebie z tej mniej korzystnej strony, aby na kolejnych dwóch pokazać prawdziwe Ja i skutecznie przekonać nas do siebie. Zobaczcie co zwierzaki mają do powiedzenia. Poniżej tylko niektóre z ich wypowiedzi ponieważ są wyjątkowo gadatliwe.

  • Szczur mówi, że „kocha brud” i „najchętniej spędza czas w naprawdę ohydnych miejscach…”, a potem wyznaje ze słodką minką, że „jestem nieśmiały..”, „… bardzo inteligentny” i „…wcale nie atakuje, kogo popadnie”.
  • Wilk mówi, że „ciągle tylko skrada się po lesie”, „…ma wielkie zęby…” oraz „Jest duży i zły…„, ale również ma „… miłe, miękkie futerko i piękne oczy” i jest bardzo rodzinny.
  • Orka wyznaje, że „Jest wielka i wściekła z niej bestia” i „wszystkie morskie stworzenia schodzą jej z drogi…„, ale jest też mądra, rodzinna, komunikuje się z grupą i ma piękną gładką skórę.
  • Sęp przyznaje, że jest „…łysy i koszmarnie brzydki”, „ciągle kołuje po niebie…” i niby jest „…zwiastunem śmierci”, ale tak naprawdę tworzy pożyteczną „ekipą sprzątającą” i „troszczy się o środowiska, … aby nic się nie marnowało. Co w tym złego?”

Ciekawa jestem co sądzicie o takich wyznaniach? Dla mnie są dość przekonywujące.

Ale trzymajmy się faktów

Oprócz samej zwierzęcej prezentacji, w ramkach na czarnym tle znajdują się też fakty o każdym zwierzaku. Czy wiedzieliście, że:

  • Lis usłyszy mysz z odległości 100 m.
  • Wielki byk jest roślinożerny i mnóstwo czasu poświęca na przeżuwanie.
  • Meduzy nie mają mózgu, serca, kości ani oczu.
  • a ślimaki nagie mają bardzo dobry węch dzięki, któremu na dzień wracają do swych kryjówek.

Jak możecie zobaczyć na ilustracjach zwierzaki są przyjazne i wyglądają sympatycznie. Jest kolorowo i radośnie. W sam raz dla małych czytaczy. Sięgnijcie po tę książkę z dziećmi, aby dowiedzieć się więcej i na przykład …. przestać bać się pająków.

Fantastyczne ciekawostki i fakty o zwierzakach znajdziecie również w innych opisanych przeze mnie książkach. Zajrzyjcie do: Dzikie Sekrety Przyrody TUTAJ, Wielka Księga Życia TUTAJ jak również O rety! Przyroda Świata TUTAJ.

Skunks

Stop Plotkom. Cała Prawda o zwierzętach, autorka tekstu i ilustracji Sophie Corrigan, przekład Magdalena Koronkiewicz, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 160 stron, oprawa twarda, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *