Szym Pansik
3 - 5,  Komiks,  Uczucia i Obyczaje

Szym Pansik Zostawcie Mnie!

Zupełnie przypadkowo natknęłam się na komiks dla młodszych dzieci z serii Szym Pansik pod tytułem Zostawcie mnie! Przyznam, że skusiły mnie świetne ilustracje. Od razu pomyślałam, że tekst również taki właśnie będzie. I nie zawiodłam się. Całość jest zabawna, lekka ale nie stroni od emocji i porusza ważne tematy. Nie bez przyczyny Szym Pansik to bohater bestsellera „New York Timesa”, który co prawda tu występuje w komiksie, ale wcześniej gościł na stronach serii picture book`ów.

Szym Pansik Zostawcie Mnie to historia o tym, że czasem mimo że „trudniej”, to łatwiej dotrzeć do upragnionego celu z przyjaciółmi. Trudniej znaczy tu inaczej, z troską o innych, bawiąc się po drodze albo nie do końca po swojemu. Dzieci z pewnością będą mogły odnieść tę historie do swojego dnia codziennego, kiedy wydaje im się, że koniecznie muszą zrobić coś same, bo tak będzie najlepiej. Czy aby na pewno?

Zostawcie Mnie! – to się nie udaje

Szym Pansik wyrusza na środowy spacer trzymając w ręku antrystresową pomarańczę. Miętosi ją i ściska. Tymczasem do małpki dołącza nieco większa małpka, goryl Norman. Po chwili również żyrafa Leslie, żabki, jeżozwierz, guziec, bawół i towarzyszący mu bąkojad oraz żółw. Słowem cała ekipa. W między czasie pomarańcza Szym Pansika eksploduje PRASK. Szym Pansik zarządza wyprawę do pomarańczowego gaju. I to szybko. Jednak szybko to pojęcie względne ponieważ po drodze są bardzo ciekawe rzeczy do zrobienia i kroi się dobra zabawa.

Powiem wam, że na końcu będzie pomarańcza ale też dużo emocji. Ktoś w potrzebie przekona się, że na przyjaciół można liczyć. A wyprawa to też zabawa!

Bardzo podobał mi się Elementarz Ssaków Naczelnych, z którego dzieci dowiedzą się czym są naczelne, ssaki i małpy człekokształtne oraz te pozostałe z ogonami.

Jest również przepis na doskonałą przekąskę dla dzieci, do wykonania przy asyście rodzice. Będzie pysznie.

Jest polubiliście Szym Paniska to zajrzyjcie do wcześniejszych tytułów. Można je podejrzeć na stronie wydawnictwa TUTAJ. Nasz bohater przeżywa wiele podobnych dzieciom emocji: ma zły humor, własne zdanie albo nie śpi całą noc.

O dziecięcych emocjach i zwierzakach w rolach głównych opowiada też książka Recepta na szczęście. Klinika Doktora Borsuka lub Bajki, które uczą jak żyć wśród innych. Polecam.

Czym Pansik Zostawcie Mnie!, Suzanne Lang, wydawnictwo Pawilon, rok wydania: 07.2022, 88 stron, wiek 3 +

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *